poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Niedaleko Krakowa leży bardzo malownicza okolica – Beskid Wyspowy. Dlaczego warto się tam wybrać?

Data:

- REKLAMA -

Beskid Wyspowy, ukryty na południu Polski, stanowi nieodkrytą perłę turystyczną. Ta górska kraina, oddalona godzinę drogi od Krakowa, zachęca do odwiedzenia podczas słonecznego weekendu. Warto podkreślić, że Beskid Wyspowy, w porównaniu z innymi obszarami górskimi, cieszy się mniejszym natłokiem turystów, co sprawia, że stanowi unikalne i spokojne miejsce dla miłośników przyrody.

Beskid Wyspowy kryje w sobie urokliwe miejscowości, takie jak Limanowa, Mszana Dolna, czy Rabka-Zdrój, leżąca na styku Gorców i Beskidu Wyspowego. Znajdziemy tu także ponad 100 mniejszych miejscowości, jak Czarny Potok, Kamienica czy Klęczany. To region, który warto odkryć, a do tego celu służy inicjatywa „Odkryj Beskid Wyspowy”, zachęcająca do wędrówek po fascynujących szlakach, zwanych „Beskidzkimi Wyspami”.

W 2023 roku akcja „Odkryj Beskid Wyspowy” zgromadziła ponad 11 tysięcy turystów, przemierzających 221 kilometrów i zdobywających 33 z 102 wysp Beskidu Wyspowego. Interesującym wyzwaniem jest zdobycie wszystkich 102 szczytów, co uprawnia do otrzymania odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego.

Beskid Wyspowy charakteryzuje się szczytami sięgającymi 1170 m n.p.m., z najwyższym punktem – Mogielicą. To region pełen wybitnych wzniesień, które nadają mu charakterystyczny krajobraz, przypominający wyspy na tle łagodnych wzgórz. Szczyty, takie jak Ćwilin, Jasień, Modyń czy Luboń Wielki, tworzą imponujący krajobraz Beskidu Wyspowego.

Dla miłośników pieszych wędrówek Beskid Wyspowy oferuje gęstą sieć szlaków, w tym najdłuższego, czerwonego Małego Szlaku Beskidzkiego o długości 137 kilometrów. Rowerzyści również znajdą coś dla siebie, dzięki znakowanym trasom rowerowym obejmującym niemal wszystkie szczyty. Główny Szlak Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy” to wyzwanie dla tych, którzy pragną przemierzyć 320 kilometrów i zdobyć odznakę „Beskidzkie Wyspy”

W trakcie podróży po Beskidzie Wyspowym, schroniska odgrywają istotną rolę. Choć baza noclegowa jest stosunkowo skromna, miejsca takie jak Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim, Schronisko na Śnieżnicy czy Schronisko PTTK na Kudłaczach oferują przytulne zakwaterowanie dla zmęczonych wędrowców. Również Dom Wycieczkowy PTTK „Na Zarabiu” w Myślenicach oraz Bacówka „Na Zadzielu” w Kasince Małej są gotowe przyjąć turystów przez cały rok. Beskid Wyspowy stanowi zatem nie tylko malowniczy krajobraz, ale także doskonałe miejsce dla aktywnego wypoczynku

Źródło: https://podroze.gazeta.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...