poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Czy ukraińskie dzieci będą miały obowiązek chodzenia do polskich szkół od nowego roku szkolnego 2024/2025?

Data:

- REKLAMA -

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) planuje wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci ukraińskich w Polsce. Przewiduje się specjalne lekcje ukraińskiego oraz zatrudnienie nauczycieli z Ukrainy. Wiceminister edukacji Joanna Mucha ujawniła, że nawet 100 tys. dzieci uczących się online w ukraińskich szkołach może obecnie przebywać w Polsce. Dzieci z Ukrainy, które przybyły po wybuchu wojny, będą miały obowiązek uczęszczania do polskich szkół. Wciąż nieznana jest liczba tych dzieci oraz koszty wprowadzenia zmian.

Wraz z obowiązkiem szkolnym dla dzieci ukraińskich, MEN planuje zatrudnić ukraińskich nauczycieli, ułatwiając im proces nostryfikacji dyplomu. Choć ukraińskie dzieci będą ogólnie uczyć się tych samych przedmiotów co ich polscy rówieśnicy, specjalne lekcje ukraińskiego zastąpią jeden z obowiązkowych języków obcych. Oznacza to, że uczniowie z Ukrainy będą miały lekcje języka polskiego, angielskiego i zamiast dodatkowego języka obcego, będą uczyć się ukraińskiego. Projekt ten ma potencjalnie objąć nawet 60 tys. ukraińskich uczniów, choć wciąż istnieje niepewność co do kosztów związanych z jego realizacją.

MEN chce włączyć dzieci ukraińskie do polskiego systemu edukacji. W szkołach będą prowadzone dla nich specjalne lekcje ukraińskiego. Zatrudnieni będą także nauczyciele z Ukrainy.

Dzieci z Ukrainy, które przyjechały do Polski po wybuchu wojny, będą miały obowiązek chodzenia do polskiej szkoły – poinformowała na spotkaniu z dziennikarzami wiceministra edukacji Joanna Mucha. Jak tłumaczyła, obecnie w Polsce może przebywać nawet 100 tys. dzieci, które uczą się online w ukraińskiej szkole. Nie znana jest także liczba dzieci z Ukrainy, które nie chodzą do żadnej szkoły – ani polskiej ani ukraińskiej.

– Patrzymy po peselach, ale nie wiemy, ile tych dzieci wciąż przebywa w Polsce, ile wróciło na Ukrainę a ile pojechało jeszcze dalej na Zachód. Sądzimy, że po tych zmianach, do szkół trafi dodatkowo do 60 tys. ukraińskich uczniów. Dlatego też wciąż nie wiemy, ile to będzie kosztowało

 – tłumaczyła wiceministra.

Źródło: https://www.rp.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...