poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Dla ministra obrony nie ma ważniejszej sprawy niż bezpieczeństwo Polski

Data:

- REKLAMA -

Wspólnota narodowa, siła w sojuszach i dobrze zorganizowana i zarządzana, apolityczna armia to podstawowe punkty działania dla rządu Rzeczypospolitej, dla wszystkich organów państwa, dla wszystkich organów konstytucyjnych.

29 lutego miała miejsce odprawa kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Główne tematy omawiane podczas odprawy dotyczyły spraw bieżących związanych z obszarem bezpieczeństwa narodowego oraz obronności Rzeczypospolitej.

Dzisiaj wspólnie z kierownictwem ministerstwa uczestniczyliśmy w części odprawy rozliczeniowo-zadaniowej szefa Sztabu Generalnego. To jest też wyraz naszej współpracy. Gdy obejmowałem urząd ministra obrony narodowej mówiłem o rozdziale munduru od garnituru i to jest niezwykle ważne w filozofii państwa, gdzie jest Wojsko Polskie ze swoimi dowódcami i cywilna kontrola nad armią. Dla nas to jest bardzo ważne i do tego jesteśmy powołani i to jest jedna część naszej relacji. Druga część tej relacji to szanowanie struktury, bezwzględne szanowanie struktury, nie omijanie żadnego z dowódców wojska, które ma określoną hierarchię.

Władysław Kosiniak – Kamysz, wicepremier, minister Obrony Narodowej

Minister Obrony Narodowej, w kontekście wzmacniania bezpieczeństwa Polski oraz roli Wojska Polskiego w strukturach międzynarodowych, ogłosił decyzję o wystawieniu polskiego kandydata na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. W trakcie wypowiedzi dotyczącej rozwoju Sił Zbrojnych RP i inwestycji w bezpieczeństwo, wicepremier przypomniał o rekordowym budżecie, przeznaczonym m.in. na modernizację Wojska Polskiego. Minister Paweł Bejda, odpowiedzialny za proces modernizacji, podkreślił trwający audyt umów zbrojeniowych zawartych od 2016 roku.

W obszarze cyberbezpieczeństwa wiceminister Cezary Tomczyk zaznaczył, że Polska jest liderem w rozwijaniu zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Omawiając współpracę międzynarodową, wiceminister MON Paweł Zalewski podkreślił, że Polska na nadchodzącym szczycie Sojuszu w Waszyngtonie będzie zabiegać o wzmocnienie zdolności NATO do efektywnego wypełniania misji odstraszania i obrony.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Wiesław Kukuła, wspomniał o trwających ćwiczeniach Steadfast Defender, które mają kluczowe znaczenie, gdyż ich celem jest odstraszanie, demonstracja woli oraz zdolności reakcji NATO na potencjalne zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...