Wspólnota narodowa, siła w sojuszach i dobrze zorganizowana i zarządzana, apolityczna armia to podstawowe punkty działania dla rządu Rzeczypospolitej, dla wszystkich organów państwa, dla wszystkich organów konstytucyjnych.
29 lutego miała miejsce odprawa kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Główne tematy omawiane podczas odprawy dotyczyły spraw bieżących związanych z obszarem bezpieczeństwa narodowego oraz obronności Rzeczypospolitej.
Dzisiaj wspólnie z kierownictwem ministerstwa uczestniczyliśmy w części odprawy rozliczeniowo-zadaniowej szefa Sztabu Generalnego. To jest też wyraz naszej współpracy. Gdy obejmowałem urząd ministra obrony narodowej mówiłem o rozdziale munduru od garnituru i to jest niezwykle ważne w filozofii państwa, gdzie jest Wojsko Polskie ze swoimi dowódcami i cywilna kontrola nad armią. Dla nas to jest bardzo ważne i do tego jesteśmy powołani i to jest jedna część naszej relacji. Druga część tej relacji to szanowanie struktury, bezwzględne szanowanie struktury, nie omijanie żadnego z dowódców wojska, które ma określoną hierarchię.
Władysław Kosiniak – Kamysz, wicepremier, minister Obrony Narodowej
Minister Obrony Narodowej, w kontekście wzmacniania bezpieczeństwa Polski oraz roli Wojska Polskiego w strukturach międzynarodowych, ogłosił decyzję o wystawieniu polskiego kandydata na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. W trakcie wypowiedzi dotyczącej rozwoju Sił Zbrojnych RP i inwestycji w bezpieczeństwo, wicepremier przypomniał o rekordowym budżecie, przeznaczonym m.in. na modernizację Wojska Polskiego. Minister Paweł Bejda, odpowiedzialny za proces modernizacji, podkreślił trwający audyt umów zbrojeniowych zawartych od 2016 roku.
W obszarze cyberbezpieczeństwa wiceminister Cezary Tomczyk zaznaczył, że Polska jest liderem w rozwijaniu zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Omawiając współpracę międzynarodową, wiceminister MON Paweł Zalewski podkreślił, że Polska na nadchodzącym szczycie Sojuszu w Waszyngtonie będzie zabiegać o wzmocnienie zdolności NATO do efektywnego wypełniania misji odstraszania i obrony.
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Wiesław Kukuła, wspomniał o trwających ćwiczeniach Steadfast Defender, które mają kluczowe znaczenie, gdyż ich celem jest odstraszanie, demonstracja woli oraz zdolności reakcji NATO na potencjalne zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.