poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

W Toruniu powstanie nowy most na Wiśle?

Data:

- REKLAMA -

Toruń planuje budowę nowego mostu na Wiśle! Przynajmniej tak twierdzi kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia, Paweł Gulewski. Ogłosił on w środę 28 lutego 2024 r., że będzie realizował prace koncepcyjne i projektowe śródmiejskiego mostu przez Wisłę. Co wiemy na ten temat?

Lokalizacja mostu proponowana jest bliżej centrum. W tamtym roku władze Torunia ogłosiły informację o rozpoczęciu prac nad koncepcją trzeciego mostu na Wiśle. Zgodnie z tymi zapowiedziami, miałby się on znajdować się w zachodniej części miasta, na przedłużeniu Szosy Okrężnej. Jednak Paweł Gulewski proponuje, by już rozpocząć rozmowy w sprawie kolejnej przeprawy, bliżej centrum Torunia. W jego ocenie, most śródmiejski powinien być dedykowany dynamicznie rozwijającemu się śródmieściu, ale także lewobrzeżu.

Jeśli chodzi o cele i funkcje mostu, to nowa inwestycja miałby służyć zarówno jako przeprawa samochodowa, rowerowa oraz tramwajowa. To oznacza nie tylko budowę nowego mostu, ale także przesunięcie sieci tramwajowej na lewobrzeże. Paweł Gulewski wskazując na lokalizację mówi o korytarzu, który wiedzie od terenów poniżej parku Glazja na prawobrzeżu, do ulicy Łódzkiej na lewobrzeżu. To jest według niego miejsce, gdzie powinien powstać nowy most śródmiejski.

Kandydat KO deklaruje, że po wyborze na urząd prezydenta Torunia, zleci opracowania funkcjonalne, dynamiczne, związane z potokami samochodów. To pozwoli stwierdzić, czy budowa takiego mostu ma sens. Gulewski podkreśla przy tym, że most śródmiejski powinien być zarówno dla ruchu kołowego, jak również tramwajowego.

Na pytania o koszty nowego mostu i możliwy termin realizacji, Gulewski wskazuje, że punktem odniesienia może być na ten moment tylko szacunkowy koszt planowanego mostu zachodniego, czyli 600-800 mln zł.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...