piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

W Warszawie doszło do spotkania premiera D.Tuska z premierem Norwegii

Data:

- REKLAMA -

Premier Donald Tusk w środę 28 lutego spotkał się z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Størem. Spotkanie to było kolejną wizytą ważnego lidera politycznego w Warszawie. Głównymi tematami rozmów między premierami była sytuacja wojenna na Ukrainie, kwestie związane z bezpieczeństwem w regionie oraz aspekty współpracy energetycznej. Szef rządu Polski podkreślił wyjątkowe relacje między Polską a Norwegią, podkreślając jednocześnie kluczową rolę Norwegii jako partnera dla naszego kraju.

Premier Donald Tusk podkreślił, że Polskę i Norwegię łączy nie tylko silna przyjaźń, lecz także owocna współpraca w różnych obszarach. W szczególności dotyczy to dziedzin takich jak energetyka i bezpieczeństwo. Obie strony wyrażają wspólne stanowisko wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, co dodatkowo wzmacnia ich partnerskie relacje.

Relacje polsko–norweskie mogą być wzorcowe dla innych państw na świecie. Z wielką satysfakcją mogę podkreślić, że nasza dzisiejsza pierwsza część spotkania to potwierdziła – poinformował szef polskiego rządu.

Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów

Premier Norwegii zapewnił, że Polska jest jednym z kluczowych partnerów dla jego kraju.

Polska i Norwegia aktywnie wspierają Ukrainę, która dwa lata temu została brutalnie zaatakowaną przez Rosję. Jak podkreślił Premier Donald Tusk, oba kraje mają taki sam pogląd na dalszą pomoc Ukrainie. Premier Jonas Gahr Støre zwrócił uwagę, że wojna w Ukrainie diametralnie zmieniła sytuację bezpieczeństwa w Europie.

Najważniejszą kwestią jest –  od czasów pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę –  kwestia bezpieczeństwa. To głęboko zmieniło sytuację bezpieczeństwa w Europie. Musimy dokładnie patrzeć, o co toczy się ta wojna. Wojna toczy się o wolność Ukrainy, ukraińskiego narodu. Polska wzięła na swoje barki ciężar, przyjmując bardzo wielu uchodźców ukraińskich.

Jonas Gahr Støre, premier Norwegi

Premier Donald Tusk zapewnił, że Polska bardzo ceni współpracę energetyczną z Norwegią, uznając ją za kluczowy element bezpieczeństwa kraju obok współpracy militarnej. Premier Norwegii zaznaczył, że NATO nie stanowi zagrożenia, lecz pełni jedynie rolę gwaranta bezpieczeństwa dla państw Sojuszu. Premier Tusk wyraził swoje poparcie dla intensyfikacji działań państw skandynawskich w ramach NATO, przekonując, że taka współpraca przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa na obszarze Bałtyku.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...