poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Będą tantiemy dla twórców z platform streamingowych

Data:

- REKLAMA -

Rząd zmienił zdanie w sprawie wynagrodzeń twórców filmowych od platform streamingowych. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział wprowadzenie tantiem z Internetu do projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim.

Materiałem kontrowersyjnym jest projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw, który został opublikowany 15 lutego na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego. Warto zauważyć, że w tym projekcie brakuje postanowień, które umożliwiałyby twórcom pobieranie tantiem za wyświetlanie ich utworów na platformach streamingowych, takich jak Netflix.

Implementujemy prawo do korzystania z tantiem w internecie i wpisujemy do ustawy prawo do pobierania tantiem dla twórców i wykonawców audio-wideo

Bartłomiej Sienkiewicz, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W związku z tym, środowiska twórcze podjęły działania protestacyjne. Twórcy wyrazili swoje opinie poprzez apelacje kierowane do mediów i decydentów, a także uczestniczyli w demonstracjach. Dodatkowo, uzyskali wsparcie międzynarodowych organizacji filmowych. Sytuacja ta rodzi dyskusję na temat ochrony praw autorskich w kontekście nowych form dystrybucji treści medialnych.

Rynek usług streamingowych video (VoD) warty jest według twórców 2,6 mld zł. Do największych graczy należą globalne platformy Netflix, Disney+, czy HBO Max, ale też YouTube. 

Będziemy robić wszystko, żeby za 2-3 tygodnie to nowe prawo trafiło do Sejmu, gdzie rząd, większość parlamentarna i twórcy będą stali – ramię w ramię – za nowym prawem. Wtedy odbędzie się zasadnicza dyskusja, kto jest za, a kto jest przeciw – powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz. –To w sejmie, gdzie jest miejsce na taką debatę, będą mogli stanąć interesariusze i powiedzieć, dlaczego ktoś nie chce wprowadzenia opłat w internecie w postaci tantiem dla polskich artystów 

Bartłomiej Sienkiewicz, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

źródło Gazeta Rzeczpospolita

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...