wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Miasto Wrocław zakupiło aż 40 nowoczesnych tramwajów, także dla osób niepełnosprawnych!

Data:

- REKLAMA -

W czwartek, 29 lutego, wrocławskie MPK przedstawiło pierwszy z 40 nowych tramwajów Pesa Twist 146N, nazwanych Twist 2, dostarczonych prosto z bydgoskiej fabryki. Ten wyjątkowy pojazd, w pełni niskopodłogowy, oferuje liczne udogodnienia, takie jak specjalne sygnały dla niedowidzących, pętla indukcyjna dla niedosłyszących, dodatkowe miejsca na wózki i stacje do ładowania smartfonów

Prezes MPK Wrocław, Witold Woźny, podkreśla unikalność tramwaju, który nie tylko ułatwia podróże osobom z ograniczeniami ruchowymi, ale również niedowidzącym i niedosłyszącym. Nowatorski system klimatyzacji, oświetlenie dla osób niedowidzących oraz ładowarki USB na poręczach to tylko niektóre z funkcji, które sprawiają, że ten model wyróżnia się na tle poprzednich.

Warto zauważyć, że tramwaj o numerze bocznym 3401 wyposażony jest w pętlę indukcyjną, kierującą komunikaty głosowe w sposób zrozumiały dla osób niedosłyszących. Ponadto, pojazd oferuje 200 miejsc stojących, 40 miejsc siedzących, przestrzeń na wózek inwalidzki, dwa wózki dziecięce (lub trzy wózki dziecięce) oraz specjalne miejsce dla osoby z psem przewodnikiem.

Decyzja o zakupie 40 nowych tramwajów wynika częściowo z potrzeby zastąpienia wysokopodłogowych pojazdów marki Konstal, sięgających lat 70. XX wieku. Wartość kontraktu wynosi 337,5 mln złotych, a jedna Pesa Twist 146N kosztuje około 8,5 mln złotych. Pierwsza partia 24 tramwajów została zamówiona, a ostatnia ma dotrzeć do stycznia 2025 roku. Dodatkowo, MPK Wrocław zamierza skorzystać z prawa opcji i zamówić kolejne 16 pojazdów.

Zakup nowych tramwajów stanowi nie tylko uzupełnienie taboru, ale także modernizację floty, zastępując najstarsze pojazdy, takie jak modele Škoda 19T oraz 205WrAs. Planowane dostawy obejmują około 80 pojazdów, a cała flota ma być zmodernizowana do połowy 2026 roku.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do poszukiwania tramwaju o numerze 3401 na wrocławskich torowiskach. Już wkrótce rozpocznie on regularne kursy, a w niedzielę, 3 marca, będzie można go zobaczyć na żywo w godzinach 10-14 na torze odstawczym przy wrocławskiej Operze.

Źródło: https://www.msn.com/pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...