Plany rozbudowy obejmują powiększenie terenu z 3 do 9 hektarów i stworzenie parku leśnego. W tym tygodniu zielonogórska Rada Miasta zapoznała się z wstępnym planem rozbudowy Ogrodu Botanicznego, który istnieje od 2007 roku.
W ciągu najbliższych dwóch lat, na jego terenie zaplanowano pojawienie się nowych nasadzeń, w tym wielu unikatowych gatunków sosen, co bez wątpienia wzbogaci jego ofertę i uczyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla odwiedzających. Żeby to zrobić należy go jednak rozbudować. -„Przyszedł czas, aby powiększyć jego teren i stworzyć park leśny” – powiedział niedawno na antenie Radia Zielona Góra kierownik ogrodu, Radosław Skrobania. Skrobania twierdzi, że ogród botaniczny wciąż się rozwija, jeśli chodzi o kolekcje roślin i nasadzenia, jest już obiektem kompletnym. Jednak nowe tereny mogą pozwolić na stworzenie nowych funkcji edukacyjnych i rekreacyjnych. „Chcemy przenieść nasze granice”, z kolei mówi z radością prof. Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego, podkreślając, jak ważne jest dla instytucji poszerzenie przestrzeni badawczej i wystawienniczej.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego – unikatowe miejsce w lubuskiem
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego jest obecnie jedynym w województwie lubuskim taki obiektem. Na jego terenie funkcjonuje już ptasi azyl oraz minizoo. Planowana rozbudowa obejmuje stworzenie parku leśnego, który będzie idealnym miejscem na spacery, wycieczki edukacyjne i wypoczynek wśród natury. To ambitny projekt, który ma na celu stworzenie jeszcze bardziej atrakcyjnego i przyjaznego miejsca dla mieszkańców Zielonej Góry i okolic.
Projekt według założeń władz uczelni i samorządu zaowocuje nie tylko poszerzeniem wiedzy o różnorodności roślinnej, ale także przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej Zielonej Góry, promując jej zielony i naukowy charakter. Przedsięwzięcie ma pokazać, jak ważna jest współpraca nauki z samorządem dla rozwoju lokalnej społeczności i środowiska.
Źródło: rzg.pl, obuz.robia.pl