piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Prezydentowi Krakowa postawiono zarzuty. Zagrożone karą 10 lat więzienia

Data:

- REKLAMA -

Prokuratura utrzymuje, że istnieją podejrzenia dotyczące przekroczenia uprawnień przez prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Według zarzutów, naruszone zostało prawo podczas procesu przyznawania dotacji celowych na prace konserwatorskie i restauracyjne. Jedna z instytucji miała otrzymać z budżetu miasta kwotę prawie 1,2 miliona złotych.

Według informacji przekazanych przez Radio RMF FM, prokuratura utrzymuje, że prezydent Jacek Majchrowski faworyzował jednego z podmiotów ubiegających się o prace konserwacyjne kamienicy, która była własnością tego samego podmiotu.

Śledczy stwierdzili, że Majchrowski „naruszył przepisy różnych aktów prawnych, w tym ustaw oraz statutu miasta, przyznając temu podmiotowi dotację celową”. W rezultacie firma otrzymała od miasta kwotę 1 190 000 zł w latach 2013-2019.

Prezydent Majchrowski nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Urzędnicy magistratu określili decyzję prokuratury jako „absurdalną”.

To uchwałą rady (miasta) przyznaje się dotacje, a nie decyzją prezydenta – wyjaśnia rzeczniczka krakowskiego magistratu Monika Chylaszek i informuje, że wnioski o dotacje wstępnie rozpatruje komisja konserwatorów, którzy swoją listę podmiotów zasługujących na dofinansowanie przekazują miastu.

Chylaszek twierdzi, że formułowane wobec prezydenta Krakowa zarzuty mogą być związane z rozpoczynającą się kampanią przed wyborami samorządowymi.

W przypadku potwierdzenia zarzutów przeciwko Jackowi Majchrowskiemu, grozi mu nawet kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...