wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Opole: „Wodny świat” otwarty! Nowa atrakcja w Zoo

Data:

- REKLAMA -

W piątek 1 marca o godzinie 11:00 nastąpiło uroczyste otwarcie pawilonu „Wodny świat” w Opolskim Zoo. Nowoczesne akwarium to prawdziwa gratka dla miłośników morskich i słodkowodnych stworzeń. Znajdują tu się ryby z całego świata, jak również gatunki zamieszkujące rzekę Odrę.

Uroczystość otwarcia pawilonu „Wodny świat” zgromadziła tłumy mieszkańców Opola, którzy chcieli zobaczyć nową atrakcję zoo. Wśród gości obecni byli np. Konrad Wojnarowski Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Jan Povolny z partnerskiego miasta Dvůr Králové, czy przedstawiciele polskich ogrodów zoologicznych z Krakowa i Wrocławia. Pawilon „Wodny świat” to imponujący budynek, w którym mieści się siedem zbiorników wodnych o łącznej pojemności 300 tysięcy litrów. Wśród nich znajdują się:

-Zbiorniki z wodą słoną, gdzie można podziwiać m.in. ryby rafy koralowej, takie jak błazenek siodłowy czy piżamka sześciopasiasta.
-Zbiornik ławicowy, w którym ryby poruszają się jak jeden organizm, np. papużak łuskopłetwy lub pokolec królewski.
-Akwarium z rekinami, gdzie z bliska można zobaczyć żarłacza rafowego, drapieżnika dorastającego do 2,6 metra długości.
-Touch pool, czyli zbiornik dotykowy, w którym można dotknąć płaszczek karbogłowych i trygonów kolistych.
-Dwa zbiorniki słodkowodne prezentujące ryby z Amazonii i rzeki Kongo, m.in. drapieżną Arowanę i największego przedstawiciela piraniowatych – paku pasiastego.
-Odrarium – rzeka Odra w miniaturze.

Przy budynku akwarium powstał również zbiornik zewnętrzny „Odrarium”, w którym można zobaczyć ryby zamieszkujące rzekę Odrę, takie jak szczupaki, sandacze, okonie, jesiotry, brzany, jazie, karasie, karpie, liny i wiele innych.

– „Po ponad 25 latach po powodzi, Akwarium powraca do opolskiego Ogrodu Zoologicznego. Kiedyś było znanym i bardzo dobrze ocenianym przez fachowców miejscem. Rozmnażalismy z sukcesem bardzo egzotyczne gatunki ryb np. Kolcobrzuchy zielone. Były to pierwsze rozmnożenia w Polsce. A teraz Akwarium powraca na nowo, w zupełnie w innej odsłonie, w jakiej dzisiejsze ogrody zoologiczne starają się eskoponować wodny świat” – powiedział Krzysztof Kazanowski, zastępca dyrektora ZOO w Opolu.

Dłuższe godziny zwiedzania i ułatwienia dla zwiedzających

Oprócz rozbudowy od 1 marca Zoo w Opolu wydłuża godziny zwiedzania i zaprasza od godz. 9:00 do 16:00! Zwiedzający mogą pozostać na terenie ogrodu jeszcze godzinę po jego zamknięciu. Aby uniknąć kolejek, warto zakupić bilety online na stronie: bilety.zoo.opole.pl lub w biletomatach przed wejściem głównym.

„Wodny świat” – efekt międzynarodowej współpracy

Akwarium w Opolu powstało w ramach projektu „Wodny świat czesko-polskiego pogranicza” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – INTERREG V-A Republika Czeska-Polska. Partnerem projektu jest ogród zoologiczny w mieście Dvůr Králové w Czechach.

Źródło: zoo.opole.pl, opole.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...