piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Gminy mogą zwiększyć opłatę za pobyt w przedszkolu od nowego roku szkolnego

Data:

- REKLAMA -

Maksymalna kwota opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego wzrośnie do 1,44 zł – ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nowe stawki wejdą w życie od 1 września 2024 roku.

W najnowszym wydaniu Monitora Polskiego opublikowane zostało ogłoszenie minister edukacji Barbary Nowackiej dotyczące wskaźnika waloryzacji oraz maksymalnej opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego. Zgodnie z tym ogłoszeniem, począwszy od 1 września 2024 roku, maksymalna kwota opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego po waloryzacji wyniesie 1,44 zł. To zwiększenie w porównaniu do dotychczasowej stawki, która wynosiła 1,30 zł.

Zgodnie z przepisami ustawy dotyczącej finansowania zadań oświatowych, wysokość opłat za pobyt dziecka w przedszkolu jest ustalana przez radę gminy poprzez uchwałę. Opłaty obejmują placówki prowadzone przez gminy, takie jak przedszkola publiczne, oddziały przedszkolne w publicznych szkołach podstawowych oraz inne publiczne formy wychowania przedszkolnego, które przekraczają czas bezpłatnego nauczania. Rada gminy ma także uprawnienie do określania warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat. To ważne uregulowanie, które umożliwia lokalnym samorządom dostosowanie zasad finansowania do specyfiki danego regionu czy społeczności.

Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, organ prowadzący przedszkole jest zobowiązany zapewnić bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie trwania nie krótszym niż 5 godzin dziennie. Za pozostałe godziny, gmina może pobierać opłaty, jednak ich wysokość nie może przekraczać maksymalnych stawek określonych przez resort edukacji. To ustalenie ma na celu zapewnienie dostępu do podstawowej opieki i edukacji dzieciom, jednocześnie pozostawiając możliwość pobierania opłat za dodatkowe godziny, przy jednoczesnym kontrolowaniu tego procesu na poziomie centralnym.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...