wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Gorzów Wielkopolski zmieni nazwę?

Data:

- REKLAMA -

Gorzów Wielkopolski czy po prostu Gorzów? To pytanie, które w ostatnich tygodniach wywołało burzliwą dyskusję wśród mieszkańców miasta. W obliczu debaty, gorzowianie postanowili samodzielnie podjąć decyzję, organizując specjalną ankietę na lokalnym forum internetowym.

Ankieta ta przyciągnęła uwagę niemal 1700 osób, co świadczy o żywym zainteresowaniu społeczności lokalnej losem nazwy ich miasta. Większość głosujących, bo aż 71%, opowiedziała się za zachowaniem dotychczasowej nazwy – Gorzów Wielkopolski. Tylko 14% respondentów wyraziło chęć skrócenia nazwy do po prostu „Gorzów”. Pozostałe opcje, jak „Gorzów nad Wartą” czy „Gorzów Lubuski”, zyskały odpowiednio 5% i 3% głosów, co pokazuje, że mieszkańcy w większości cenią tradycję i historyczną nazwę miasta.

Wyniki ankiety jasno pokazują, że gorzowianie nie popierają idei zmiany nazwy miasta. Chociaż konsultacje w tej sprawie dopiero się odbędą, można przypuszczać, że opinia publiczna będzie miała znaczący wpływ na ostateczną decyzję. Zmiana nazwy miasta to nie tylko kwestia formalna, ale również emocjonalna i identyfikacyjna dla jego mieszkańców, co potwierdzają wyniki ankiety.

To, jakie decyzje zostaną podjęte w najbliższej przyszłości, będzie zależało od wielu czynników, w tym od konsultacji społecznych oraz opinii ekspertów. Niezależnie od ostatecznego werdyktu, dyskusja na temat nazwy Gorzowa Wielkopolskiego już teraz pokazuje, jak ważna jest lokalna tożsamość i jak bardzo mieszkańcy są zaangażowani w sprawy swojego miasta.

To oznacza, że decyzja o ewentualnej zmianie nazwy Gorzowa Wielkopolskiego na Gorzów jest w dalszym ciągu nierozstrzygnięta. Oprócz ankiety trwają wspomniane przygotowania do konsultacji społecznych na ten temat. Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, zdecydował o organizacji konsultacji już w tamtym roku w odpowiedzi na wniosek Komitetu Obywatelskiego.

Mają się one odbyć między 6 maja a 2 sierpnia 2024 roku. Komitet Obywatelski argumentuje, iż zmiana nazwy to powrót do historycznej nazwy miasta, używanej po II wojnie i w czasach, kiedy Gorzów był niemieckim Landsbergiem, podkreślając, iż miasto nigdy nie leżało, nawet historycznie w Wielkopolsce​​​​​​.

Wnioski tych konsultacji społecznych mają zostać ogłoszone do końca sierpnia 2024 roku. Ostateczna decyzja co do nazwy zostanie podjęta po uwzględnieniu opinii mieszkańców oraz analiz potencjalnych skutków takiej zmiany dla miasta​​.

Źródło: Urząd Miasta Gorzowa/PAP

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...