wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Szczecin planuje zainwestować w biokompostownię 80 milionów zł!

Data:

- REKLAMA -

Szczecin, miasto położone nad Odrą, podejmuje ambitny krok w kierunku ekologicznej przyszłości, ogłaszając plany budowy nowoczesnej biokompostowni o wartości imponujących 80 mln złotych. Projekt ten, mający na celu skuteczne przetwarzanie bioodpadów, stanowi reakcję na rosnące wyzwania środowiskowe, a także krok w kierunku zrównoważonej przyszłości. Czy biokompostownia w Szczecinie stanie się kluczową odpowiedzią na narastające ekologiczne problemy miasta?

Władze Szczecina ogłosiły plany budowy nowoczesnej biokompostowni o wartości 80 mln złotych, która ma efektywnie przetwarzać bioodpady. Projekt zakłada stworzenie nowoczesnej instalacji o zdolności przetwarzania 40 tysięcy ton rocznie, co oznacza podwojenie obecnej ilości bioodpadów generowanych przez miasto. Biokompostownia tunelowa, zaplanowana przy ulicy Gdańskiej, ma być w pełni zhermetyzowana, eliminując tym samym ewentualne uciążliwości dla otoczenia. Cały proces przetwarzania odpadów będzie zamknięty, od momentu przyjęcia do momentu wyjazdu gotowego produktu, czyli kompostu.

Inwestycję będzie prowadzić Szczecińskie Centrum Biorecyklingu, spółka powołana przez Gminę Miasto Szczecin i firmę Remondis Szczecin. Aktualnie priorytetem jest uzyskanie decyzji środowiskowej, pozwoleń i zapewnienie finansowania. Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, podkreśla, że budowa biokompostowni to kolejny krok w kierunku efektywnego i ekologicznego systemu gospodarowania odpadami w mieście. Planowane zakończenie projektu przewiduje rok 2026.

W kontekście narastających wymogów recyklingowych, Szczecin stoi przed wyzwaniem osiągnięcia poziomu 65% recyklingu odpadów komunalnych do 2035 roku, zgodnie z krajowymi regulacjami. Biokompostownia, przetwarzając selektywnie zebrane odpady bio, ma kluczowe znaczenie dla spełnienia tych norm. Brak instalacji do przerabiania bioodpadów na kompost mógłby skutkować karami finansowymi dla miasta.

Biokompostownia przetwarzać będzie selektywnie zebrane odpady bio, takie jak liście, gałęzie, kwiaty czy owoce, w procesie kompostowania. Otrzymany kompost, będący nawozem organicznym, poprawi właściwości gleby. Co istotne, proces ten nie generuje uciążliwych zapachów, co może zazwyczaj towarzyszyć przetwarzaniu odpadów organicznych. Kompost ten będzie wykorzystywany w rolnictwie, co przyczyni się do poprawy jakości gleby.

Projekt biokompostowni nie tylko odpowiada na aktualne wyzwania środowiskowe w Szczecinie, ale również wpisuje się w długoterminowe cele polityki odpadowej kraju. Kładzie nacisk na efektywność i ekologię, rysując obraz miasta gotowego sprostać wyzwaniom zrównoważonej przyszłości. Działania Szczecina mogą również stać się inspiracją dla innych miast, dążących do bardziej ekologicznego gospodarowania odpadami.

Źródło: https://portalkomunalny.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...