wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Tatry – niezmienna miłość do górskich szlaków

Data:

- REKLAMA -

Tatry, najwyższe pasmo górskie w Polsce, każdego roku przyciągają miliony turystów, szukających zarówno odpoczynku, jak i aktywnego sposobu na spędzenie wolnego czasu. Rok 2023 nie był wyjątkiem, z rekordową liczbą 4 milionów 510 tysięcy odwiedzających Tatrzański Park Narodowy (TPN). Wzrost popularności tatrzańskich szlaków potwierdza trend utrzymujący się od kilku lat, z frekwencją oscylującą wokół 4,5 miliona wejść rocznie. Taki stan rzeczy pokazuje, że turystyka górska w Tatrach cieszy się nieustającym zainteresowaniem.

Wśród miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów niezmiennie królują Morskie Oko oraz Kasprowy Wierch, których uroki przyciągnęły odpowiednio niemal 700 tysięcy i ponad 564 tysiące osób. Dużą popularnością cieszą się także Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska, stanowiące prawdziwe perełki tatrzańskiej przyrody. Zaskakująco dużo odwiedzających zanotowano również w Dolinie Strążyskiej, położonej u stóp majestatycznego Giewontu.

TPN nieprzerwanie dba o komfort i bezpieczeństwo turystów, oferując 275 kilometrów znakowanych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Park słynie z pięknych krajobrazów, łączących lasy, zarośla kosodrzewiny, murawy wysokogórskie oraz górskie potoki i jeziora. Ochroną ścisłą objętych jest prawie 11,5 tysiąca hektarów, co świadczy o dużym znaczeniu TPN dla zachowania bioróżnorodności oraz naturalnego piękna regionu.

Odwiedzając Tatrzański Park Narodowy, turyści mają niepowtarzalną okazję do obcowania z przyrodą, zarówno podczas łatwych spacerów, jak i bardziej wymagających wędrówek po górskich szlakach. Park, założony w 1954 roku, jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i stanowi ważny element polskiego dziedzictwa przyrodniczego.

Rok po roku Tatry potwierdzają swoją pozycję jako jednego z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Polsce. Niezależnie od pory roku, oferują one niezapomniane widoki i przeżycia, będąc świadkiem wielu przygód i odkryć. Planując wizytę w Tatrach, warto jednak pamiętać o zasadach bezpiecznego korzystania ze szlaków oraz o potrzebie ochrony tatrzańskiej przyrody dla przyszłych pokoleń.

Źródło: PAP

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...