czwartek, 12 września, 2024
- REKLAMA -

„Dragon-24” – sprawdzian współdziałania wojsk NATO

Data:

- REKLAMA -

W ćwiczeniu „Dragon 24” uczestniczy 20 tysięcy żołnierzy, w tym 15 tysięcy reprezentujących Polskę, oraz 3,5 tysiąca jednostek sprzętu. Głównym celem tych manewrów jest demonstracja naszych zdolności oraz umiejętności Sojuszu. Chcemy pokazać, że jako państwa nie tylko współpracujemy na poziomie politycznym, lecz również potrafimy efektywnie współdziałać w obszarze militarnym. Wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, wyraził to podczas wypowiedzi w Korzeniewie, podkreślając praktyczny charakter tych działań.

5 marca, w miejscowości Korzeniewo, minister obrony narodowej obserwował współdziałanie sił NATO podczas ćwiczenia „Dragon-24”, będącego częścią szerszej inicjatywy „Steadfast Defender 24”. Kluczowym elementem tych manewrów było skoordynowane przekroczenie Wisły przez żołnierzy Wojska Polskiego oraz siły sojusznicze. Warto zaznaczyć, że towarzyszyło temu wydarzeniu spotkanie prezydentów Polski i Litwy.

Tego rodzaju ćwiczenia wypełniają misję NATO, jaką jest odstraszanie i nie są one skierowane przeciwko komuś. Ale oczywisty jest kontekst tego, co się dzisiaj dzieje na świecie. Oczywiste jest to, że musimy być gotowi tu i teraz, każdego dnia do wypełniania zobowiązań wobec naszych sojuszników. Tylko Sojusz Północnoatlantycki, jako największa tego typu organizacja gwarantująca bezpieczeństwo na świecie, jest w stanie obronić naszą Ojczyznę. Oczywiście każdy z naszych krajów musi być przygotowany samodzielnie, ale Sojusz wzmacnia możliwości operacyjne i obronne.

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej

W ćwiczeniu „Dragon 24” zaangażowanych jest łącznie ok. 20 000 żołnierzy oraz 3 500 jednostek sprzętu z 9 państw NATO. Po stornie polskiej w ćwiczeniu uczestniczy około 15 000 żołnierzy. „Dragon 24” to  sprawdzian współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, morzu, w powietrzu oraz w cyberprzestrzeni.

Główne siły uczestniczące w ćwiczeniu to 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, wraz z wsparciem żołnierzy wojsk specjalnych, sił powietrznych, marynarki wojennej i obrony terytorialnej. Zaangażowane są także elementy pozamilitarnej strony systemu obronnego państwa, obejmujące administrację rządową, samorządową na różnych szczeblach – wojewódzkim, powiatowym i gminnym.

NATO rozpoczęło serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem Steadfast Defender 24 (STDE-24), obejmujących udział około 90 000 żołnierzy z państw NATO i Szwecji. Te manewry, realizowane w Europie Środkowej, mają na celu sprawdzenie zdolności Sojuszu do odstraszania i obrony, zwłaszcza w kontekście odparcia potencjalnego ataku adwersarza na państwa NATO.

W ramach STDE-24 Polska pełni rolę jednego z państw-gospodarzy, przyjmując na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu Sojuszników. To również obejmuje ćwiczenie narodowe, takie jak „Dragon-24”, które stanowi kluczowy element całości STDE-24.

Ćwiczenia w ramach STDE-24 stanowią największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu i jego państw członkowskich od 1999 roku, czyli od pierwszej fali rozszerzenia NATO, obejmującej Polskę, Czechy i Węgry.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...