piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Muzeum Nowej Huty w Krakowie będzie zmodernizowane

Data:

- REKLAMA -

Muzeum Nowej Huty, usytuowane w architektonicznej perle socrealizmu – dawnym kinie Światowid, przeżywa przełomowy moment w swojej historii. Ufundowane przez połączenie dwóch instytucji kultury w 2019 roku, już niedługo przejdzie transformację, która wyznaczy nowy rozdział w opowiadaniu o dziedzictwie jednej z najbardziej charakterystycznych dzielnic Krakowa.

Zainicjowane w 2023 roku, kiedy to Nowa Huta została uznana przez prezydenta RP za Pomnik Historii, starania o dodatkowe fundusze na modernizację i rozbudowę muzeum, zaowocowały znaczącym wsparciem finansowym. Dofinansowanie w wysokości prawie 76,5 miliona złotych, pochodzące z europejskiego Programu FEnIKS, pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych prac, które odmienią oblicze tej instytucji.

Rozpoczynając się w tym roku, projekt modernizacji zakłada nie tylko odnowienie i rozbudowę kina Światowid, ale również stworzenie nowoczesnej wystawy stałej, która stanie się sercem muzeum. To ambitne przedsięwzięcie, które ma zostać zakończone w 2028 roku, wymaga od miasta Krakowa wkładu własnego w wysokości 23 milionów złotych. Taka inwestycja ma nie tylko zyskać na wartości dla miasta, ale także znacząco wpłynąć na zmianę wizerunku Nowej Huty, oferując mieszkańcom i turystom zupełnie nową jakość.

„Jest to kolejny ważny krok w rozwoju Nowej Huty. Został tam stworzony Park Kulturowy, a prezydent wpisał Nową Hutę na listę Pomników Historii, co podkreśla wagę dziedzictwa tej dzielnicy” – komentował sprawę prezydent Jacek Majchrowski.

Modernizacja muzeum to nie tylko kwestia estetyki i funkcjonalności. To także odejście od dotychczasowego oblicza kina Światowid, które choć wpisane do rejestru zabytków, nigdy nie przeszło generalnego remontu. Projekt przewiduje powiększenie powierzchni użytkowej z 1 575 m kw. do prawie 4,4 tys. m kw., co umożliwi stworzenie przestrzeni na wystawy czasowe, sale edukacyjne oraz spotkania mieszkańców. Wizja ta obejmuje również taras widokowy i letnie kino na dachu, a także eliminację barier architektonicznych, co sprawi, że muzeum stanie się w pełni dostępne dla wszystkich odwiedzających.

Dzięki temu projektowi, Muzeum Nowej Huty zamieni się w przestrzeń żywej historii, przedstawiającą fenomen dzielnicy w szerokim kontekście Polski Ludowej oraz transformacji ustrojowej. Miejsce to, po zakończeniu remontu, stanie się nie tylko świadkiem, ale i opowieścią o przemianach, które przetoczyły się przez Nową Hutę, oddając hołd jej unikalnemu dziedzictwu i roli, jaką odegrała w historii. To obietnica nowej jakości i doświadczenia, które Muzeum Nowej Huty będzie mogło zaoferować zarówno mieszkańcom, jak i gościom z całego świata.

Źródło: Muzeum Krakowa

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...