wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Wyremontowano budynek w Zakopanem – będzie tu Muzeum Palace

Data:

- REKLAMA -

W Zakopanem, w miejscu naznaczonym bolesną historią II wojny światowej, otwarto Muzeum Palace. Budynek ten, dawniej siedziba gestapo, znany jako Katownia Podhala, stał się przestrzenią pamięci i edukacji, dzięki inicjatywie Muzeum Tatrzańskiego i wsparciu funduszy unijnych. Koszt projektu wyniósł 21 milionów złotych.

„Muzeum Palace nie jest tylko miejscem pamięci, ale również forum do dyskusji oraz źródłem wiedzy dla dzieci i młodzieży” – zaznaczył dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Michał Murzyn. Przekształcenie budynku w muzeum to zwieńczenie starań o zachowanie trudnej historii tego miejsca, lecz praca nad nim wciąż trwa.

Wystawa stała, otwarta od 27 marca, przybliża losy Podhala w okresie II wojny światowej, podkreślając ludzką stronę tej historii. W villa Palace, gdzie teraz mieści się muzeum, w czasie wojny więziono, torturowano i mordowano setki działaczy ruchu oporu. Przez to miejsce przewinęło się ponad 1200 osób, z których połowa zginęła na miejscu lub w obozach koncentracyjnych.

Budowę willi Palace zakończono w 1930 roku, pełniła ona różne funkcje, od hotelu po sanatorium, zatracając ślady swojej tragicznej przeszłości. Remont i prace konserwatorskie przywróciły jednak budynkowi dawną godność, odsłaniając zapisane na jego ścianach historie.

Remont obiektu, który kosztował około 17 milionów złotych, pozwolił na odzyskanie autentycznych elementów z czasów wojny. „Chcieliśmy, aby miejsce to stało się żywą lekcją historii, zarówno w kontekście architektonicznym, jak i edukacyjnym” – mówi dyrektor Murzyn. W muzeum znalazły się nie tylko eksponaty związane z II wojną światową, ale także przestrzeń dla wystaw czasowych i spotkań edukacyjnych.

Otwarcie Muzeum Palace, połączone z premierą filmu „Biała odwaga”, podkreśla znaczenie miejsca w historii Podhalan i ich zmaganiach podczas II wojny światowej. Mimo niechęci niektórych mieszkańców Zakopanego do filmu, muzeum ma być przestrzenią otwartą na dialog i różnorodne perspektywy na trudne tematy, takie jak kolaboracja z III Rzeszą.

Muzeum Palace to nie tylko hołd dla przeszłości, ale i przestrzeń, która ma inspirować do refleksji nad historią oraz jej nauczaniem. Michał Murzyn podkreśla, że historia II wojny światowej na Podhalu wciąż wymaga dalszych badań i rozmów, a muzeum ma być miejscem, które te dyskusje umożliwi.

Źródło: Muzeum Tatrzańskie

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...