piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Jaworzno na drodze do statusu miasta akademickiego

Data:

- REKLAMA -

Jaworzno, dotychczas znane przede wszystkim z działalności przemysłowej i energetycznej, staje się ważnym ośrodkiem akademickim w Polsce. W czwartek, 29 lutego, w obecności prezydenta miasta Pawła Silberta oraz rektor Akademii WSB, dr hab. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz, prof., doszło do historycznego momentu podpisania porozumienia o utworzeniu wydziału zamiejscowego tej uczelni w Jaworznie. To wydarzenie otwiera nowy rozdział w historii miasta, podkreślając jego dynamiczny rozwój i aspiracje.

Planuje się, że już w październiku pierwsza grupa studentów rozpocznie naukę na dziewięciu kierunkach studiów, które odpowiadają zarówno na potrzeby rynku pracy, jak i zainteresowania młodych ludzi. Wśród nich znajdą się takie specjalności jak informatyka, prawo, logistyka, psychologia, inżynieria jakości i BHP, czy filologia angielska. To tylko początek szerokiej oferty edukacyjnej, którą Akademia WSB zamierza stopniowo rozszerzać.

Porozumienie z miastem Jaworzno umożliwi nie tylko kształcenie na poziomie wyższym, ale również rozwój inicjatyw edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych mieszkańców. Planowane jest uruchomienie Uniwersytetu Dziecięcego, Akademii Nauk dla Młodzieży oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, co świadczy o holistycznym podejściu do edukacji i integracji społeczności lokalnej z życiem akademickim.

Akademia WSB, mająca już placówki w siedmiu miastach Polski i bogatą ofertę kształcenia na różnych poziomach, od studiów licencjackich po doktoranckie, postrzega otwarcie ośrodka w Jaworznie jako szansę na realizację swojej misji edukacyjnej oraz nawiązanie współpracy z dynamicznie rozwijającą się lokalną społecznością. Jaworzno, z kolei, zyskuje możliwość przyciągnięcia nowych inwestorów oraz specjalistów, co może znacząco wpłynąć na dalszy rozwój gospodarczy i kulturalny miasta.

Fot. UM Jaworzno, budynek ul. Sportowa 1


Władze miasta, wychodząc naprzeciw potrzebom Akademii WSB, zadeklarowały najem budynku przy ul. Sportowej 1 na okres 10 lat. Budynek ten będzie służył jako siedziba uczelni, oferując nowoczesne sale dydaktyczne i przestrzenie do nauki oraz spotkań. To symboliczny gest, pokazujący otwartość i gotowość Jaworzna na wsparcie inicjatyw, które przyczynią się do podniesienia poziomu edukacji i kultury w mieście.

Rozwój akademicki Jaworzna to nie tylko kwestia edukacji wyższej, ale także inwestycja w przyszłość i rozwój społeczny miasta. Wprowadzenie tak różnorodnej oferty edukacyjnej, skierowanej do osób w różnym wieku, od dzieci po seniorów, jest wyrazem długofalowej strategii na rzecz budowania społeczeństwa opartego na wiedzy, innowacji i przedsiębiorczości. Jaworzno, dzięki tej współpracy, ma szansę stać się prężnie rozwijającym się ośrodkiem akademickim, który będzie przyciągać studentów i naukowców z całej Polski, jednocześnie oferując swoim mieszkańcom dostęp do edukacji na najwyższym poziomie.

Źródło: UM Jaworzno

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...