wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Katowice stawiają na nowoczesność: Hub gamingowo-technologiczny zmieni oblicze miasta

Data:

- REKLAMA -

Katowice, miasto o bogatej tradycji przemysłowej, w ostatnich latach coraz śmielej podążają ścieżką innowacji i nowoczesności. Najnowszym i zarazem jednym z najambitniejszych przedsięwzięć jest projekt budowy hubu gamingowo-technologicznego, który ma na celu rewitalizację i adaptację terenów poprzemysłowych dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”. Inicjatywa ta, nazwana „Dzielnicą Nowych Technologii – Katowickim HUB-em Gamingowo-Technologicznym”, wyraźnie wskazuje na kierunek, w jakim miasto zamierza się rozwijać.

Projekt, realizowany wokół zabytkowych zabudowań dawnej kopalni, wyróżnia się nie tylko skalą, ale również innowacyjnością. Za projekt architektoniczny odpowiedzialna jest renomowana pracownia AMC Andrzej M. Chołdzyński, która ma na swoim koncie opracowanie koncepcji zarówno pierwszego, jak i drugiego etapu inwestycji. Budowa hubu, zaplanowana na kilka etapów, ma zakończyć się w 2026 roku. Już teraz wiadomo, że inwestycja ta zmieni nie tylko krajobraz Katowic, ale stanie się także istotnym punktem na mapie europejskiego sektora gier wideo i nowych technologii.

Hub gamingowo-technologiczny ma stanowić przestrzeń dla firm z branży cyfrowej, w tym przede wszystkim dla sektora gamingowego oraz e-sportu. Inwestycja obejmuje nie tylko adaptację istniejących budynków zabytkowych, ale również budowę nowych obiektów. Wśród planowanych atrakcji znajdują się m.in. przestrzenie technologiczne dedykowane e-sportowi, studia telewizyjne i filmowe, sale treningowe dla graczy, a także przestrzenie coworkingowe i biurowe. Kluczowym elementem projektu jest także zaangażowanie w tworzenie pasażu o charakterze przestrzeni publicznej, który ułatwi integrację społeczności lokalnej z nowo powstałą dzielnicą.

Fot. wizualizacja, UM Katowice, AMC Andrzej M. Chołdzyński

Znaczącym wsparciem dla realizacji projektu jest ponad 309 mln zł dofinansowania, które Katowice otrzymały w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027. Dofinansowanie to pozwoli na sfinansowanie pierwszych trzech etapów inwestycji, co jest dowodem na strategiczne znaczenie projektu dla regionu.

Rewitalizacja terenów poprzemysłowych i tworzenie przestrzeni dedykowanych nowym technologiom to trend, który zdobywa coraz większą popularność w wielu polskich miastach. Projekt w Katowicach pokazuje, jak za pomocą środków unijnych i strategicznego planowania można odmienić oblicze miasta, stawiając na rozwój nowoczesnej gospodarki. Hub gamingowo-technologiczny ma szansę stać się wzorem dla podobnych inicjatyw w Polsce i Europie, łącząc dziedzictwo przemysłowe z innowacyjnością i nowymi technologiami.

Źródło: UM Katowice

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...