poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Czy Unia Europejska wprowadzi zmiany związane z ograniczeniem plastiku, szczególnie w opakowaniach?

Data:

- REKLAMA -

Unia Europejska (UE) kieruje się ku kolejnej rewolucji, mającej na celu ograniczenie stosowania plastiku i szkodliwych substancji w opakowaniach. Nowe przepisy zakładają redukcję użycia opakowań o 5% do 2030 roku, a następnie kolejne 10% do 2035 roku i 15% do 2040 roku. Jednakże, kontrowersje wokół tych zmian narastają.

Napoje, w tym niektóre alkohole, będą dostępne w opakowaniach wielorazowych, stanowiąc około 10% oferty sklepowej od 2030 roku. Restauracje również zostaną dotknięte, z minimalnym udziałem opakowań wielorazowych wynoszącym co najmniej 10%. Dodatkowo, woda serwowana w lokalach ma być bezpłatna lub możliwie najtańsza, serwowana w naczyniach wielorazowych.

UE zamierza zbanować opakowania na warzywa, owoce, jedzenie i napoje spożywane na miejscu. Substancje chemiczne, takie jak tzw. wieczne chemikalia (PFAS), będą zakazane w opakowaniach mających kontakt z żywnością. Małe opakowania na cukier, sosy i przyprawy znane z fast foodów również zostaną wyeliminowane, podobnie jak miniaturowe opakowania na kosmetyki.

Warto zauważyć, że przemysł opakowań wart setki miliardów euro wywołał intensywny lobbing, co skłoniło departament bezpieczeństwa Parlamentu Europejskiego do wszczęcia dochodzenia. Dochodzenie ma ustalić, czy lobbyści działali niezgodnie z prawem i etyką, szczególnie w kontekście wyjątków od wymogu użycia materiałów z recyklingu.

Wprowadzenie zakazów i wymogów dotyczących opakowań plastikowych może doprowadzić do przejścia na opakowania jednorazowe z innych materiałów, takich jak papier czy karton. Ekolodzy zwracają uwagę, że nadmierne skupienie na papierze może prowadzić do wzrostu eksploatacji lasów, kwestię, która wymaga równoważnej uwagi.

Nowe przepisy UE dotyczące opakowań mają potencjał zarówno do rewolucji, jak i kontrowersji. Ograniczenie plastiku to krok w kierunku bardziej zrównoważonego społeczeństwa, jednakże wyzwania związane z nadmiernym korzystaniem z innych materiałów wymagają uważnej analizy i podejścia. Wprowadzenie zmian ma prowadzić do redukcji odpadów, ale równocześnie stworzyć wyważony ekosystem opakowań dla przemysłu spożywczego i restauracyjnego.

Źródło: https://zielona.interia.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...