piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Rzeka Odra pod stałą kontrolą – powołano specjalny zespół roboczy

Data:

- REKLAMA -

W odpowiedzi na zagrożenia ekologiczne, które w ubiegłym roku dotknęły rzekę Odrę, władze województwa opolskiego podjęły decyzję o stałym monitorowaniu sytuacji na rzece. W tym celu powołano specjalny zespół roboczy, którego zadaniem będzie nie tylko bieżące śledzenie stanu ekologicznego Odry, ale również reagowanie na pojawienie się złotych alg czy innych zanieczyszczeń. Zespół ten będzie wspierał działania prewencyjne oraz informacyjne, mające na celu ochronę tego ważnego dla regionu ekosystemu.

Podczas konferencji online dla wojewodów, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zapadły konkretne ustalenia dotyczące funkcjonowania zespołu roboczego. Omówiono aktualną sytuację ekologiczną na Odrze i jej dopływach, wskazując na konieczność ciągłego monitorowania i gotowości do interwencji. Zgodnie z postanowieniami, każdy z wojewodów wytypował pełnomocnika do spraw zagrożeń na Odrze w związku z zakwitami złotej algi. Dla województwa opolskiego tę funkcję objął Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim.

Piotr Tarapata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, podkreślił, jak ważne jest przygotowanie się na ewentualny kryzys związany z zakwitem złotej algi. Podzielił się optymizmem co do skuteczności działań zespołu roboczego, który ma nie tylko monitorować sytuację, ale również zapewniać bieżącą wymianę informacji o zagrożeniach.

W ubiegłym roku obserwowano pojawienie się złotych alg w starorzeczu Odry w Januszkowicach, co skłoniło do podjęcia konkretnych kroków prewencyjnych, w tym montażu biostabilizatorów i wprowadzenia zakazu korzystania z wód w zagrożonych miejscach. Działania te, wraz z powołaniem specjalnego zespołu roboczego, mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa ekologicznego oraz ochronę różnorodności biologicznej w wodach Odry.

Inicjatywa ta świadczy o rosnącej świadomości i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Stałe monitorowanie rzeki Odra i gotowość do działania to kroki, które mają na celu nie tylko ochronę przed zagrożeniami ekologicznymi, ale również budowanie długofalowej strategii zarządzania zasobami wodnymi w regionie.

Źródło: www.gov.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...