wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Niepewna przyszłość dawnego hotelu Cracovia w Krakowie

Data:

- REKLAMA -

Dawny hotel Cracovia, niegdyś ikona architektury i symbol Krakowa, stoi przed niepewną przyszłością po decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wycofaniu finansowania na jego modernizację. Projekt przekształcenia obiektu w Muzeum Architektury i Designu, będącego oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, został zawieszony w wyniku przeglądu wydatków majątkowych realizowanych przez resort. Łukasz Kmita, kandydat na prezydenta miasta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, wyraził głębokie zaniepokojenie tą decyzją i zaapelował do lokalnych posłów oraz ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o znalezienie alternatywnych źródeł finansowania.

Kmita, podczas konferencji prasowej przed budynkiem hotelu, przypomniał o wieloletnich staraniach dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, które miały na celu stworzenie nowoczesnej placówki kulturalnej. Wyraził obawę, że bez wsparcia finansowego budynek, zaprojektowany przez Witolda Cęckiewicza i otwarty w 1965 roku, może przez kolejne lata pozostawać niewykorzystany i zaniedbany, szpecąc tym samym krajobraz miasta.

Decyzja ministerstwa spotkała się z różnymi reakcjami ze strony krakowskiej sceny politycznej. Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa i kandydat na prezydenta, popierany przez PSL i urzędującego włodarza Jacka Majchrowskiego, określił pomysł utworzenia Muzeum Architektury i Designu za kwotę pół miliarda złotych jako absurdalny. Zasugerował, że lepszym rozwiązaniem byłoby zagospodarowanie obiektu na inne potrzeby kulturalne, które przyciągnęłyby szerszą publiczność.

Pomimo różnic opinii, Łukasz Kmita podkreślał, że projekty takie jak Muzeum Architektury i Designu w dawnym hotelu Cracovia powinny łączyć mieszkańców Krakowa, niezależnie od poglądów politycznych. W związku z tym wzywał do wspólnego lobbowania na rzecz znalezienia finansowania i przywrócenia projektu do realizacji.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzasadniało swoją decyzję koniecznością ostrożnego planowania wydatków oraz ograniczeniami budżetowymi, które nie pozwalają na realizację wszystkich zaplanowanych inwestycji. Ta sytuacja wywołuje dyskusję na temat priorytetów w finansowaniu kultury i dziedzictwa narodowego, a także pokazuje wyzwania związane z utrzymaniem i adaptacją zabytkowych obiektów dla nowych funkcji w polskich miastach.

Źródło: Radio Kraków

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...