poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Wzrost bezrobocia w województwie śląskim – najnowsze dane

Data:

- REKLAMA -

Województwo śląskie zmagając się z rosnącą liczbą bezrobotnych, odnotowuje kolejny wzrost tej niepokojącej tendencji. Według najświeższych danych z wojewódzkiego urzędu pracy w Katowicach, obecnie prawie 67 tysięcy osób nie posiada pracy. To oznacza wzrost o ponad 4 tysiące osób w stosunku do danych z końca ubiegłego roku. Niepokojący jest fakt, że najwięcej osób bez pracy zarejestrowano w Sosnowcu, gdzie liczba ta sięga prawie 4 tysięcy.

Pomimo tego wzrostu, województwo śląskie nadal plasuje się na drugim miejscu w kraju pod względem najniższego poziomu bezrobocia, z wynikiem 3,6 proc. Na pierwszym miejscu znajduje się województwo wielkopolskie, z bezrobociem na poziomie 3 proc.

Analiza danych wskazuje, że najczęściej bez pracy pozostają osoby w wieku około 40 lat, posiadające wykształcenie zawodowe, gimnazjalne lub podstawowe. Co ważne, długość przebywania na bezrobociu nie odgrywa znaczącej roli – kluczowe wydaje się być wykształcenie oraz zdobyte doświadczenie zawodowe.

Na początku bieżącego roku urzędy pracy na terenie województwa śląskiego zgłaszały nieco ponad 10 tysięcy wolnych miejsc pracy. Niestety, w ciągu miesiąca liczba dostępnych ofert spadła o prawie 3 tysiące, co dodatkowo pogłębia problem bezrobocia.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w porównaniu z innymi rejonami województwa, powiat bieruńsko-lędziński odnotowuje najmniejszą liczbę bezrobotnych, z liczbą zbliżoną do 400 osób. To pokazuje, jak różnorodna może być sytuacja na lokalnym rynku pracy w ramach jednego województwa.

Wzrost bezrobocia w województwie śląskim stanowi wyzwanie, zarówno dla lokalnych władz, jak i dla samych mieszkańców poszukujących pracy. Kluczowe staje się zatem podejmowanie działań wspierających zatrudnienie oraz inwestowanie w edukację i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, aby lepiej dostosować siłę roboczą do potrzeb rynku.

Źródło: Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...