piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Historyczna wizyta w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska

Data:

- REKLAMA -

To wyjątkowa wizyta, pełna historycznych momentów i ważnych rozmów. Premier Donald Tusk oraz Prezydent Andrzej Duda spotkali się z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie. Spotkanie miało miejsce z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO, jednak równie istotne było omówienie kwestii dotyczących przyszłości.

Premier Donald Tusk podkreślił zgodność poglądów Polski i Stanów Zjednoczonych w sprawach bezpieczeństwa, w tym konieczność wsparcia Ukrainy w jej staraniach przeciwko Rosji. Dodatkowo, USA zapowiedziało udzielenie Polsce pożyczki w wysokości 2 miliardów dolarów na zakup 96 śmigłowców Apache.

W trakcie spotkania w Białym Domu premier Donald Tusk wyraził swoje podziękowania dla prezydenta Joe Bidena za zaproszenie do USA z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Dodatkowo, premier Tusk docenił zaangażowanie oraz wiarę prezydenta Bidena w zasady Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Chciałbym serdecznie podziękować, nie tylko za zaproszenie nas w rocznicę członkostwa Polski w NATO, ale przede wszystkim za to, że nigdy nie zapomniałeś, dlaczego ono powstało.

Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów

Szef polskiego rządu podziękował również za osobiste zaangażowanie J. Bidena w rozszerzenie NATO o Polskę. Premier przekazał także ważne przesłanie w imieniu Polaków.

Nasz kraj jest teraz stabilną demokracją, przewidywalną dla naszych sojuszników, od której w ogromnym stopniu zależy bezpieczeństwo całego regionu. (…)  Kiedy my, Polacy, wyruszyliśmy w drogę na Zachód, papież Jan Paweł II powiedział światu: „Nie może być sprawiedliwej Europy bez niepodległej Polski”. A dzisiaj powiedziałbym: nie może być bezpiecznej Europy bez silnej Polski i nie może być sprawiedliwej Europy bez wolnej oraz niezależnej Ukrainy.

Premier Donald Tusk mocno podkreślił znaczenie Polski w strukturze NATO, zaznaczając, że jesteśmy liderem pod względem wydatków na obronność wśród państw Sojuszu. W planach na rok 2024 mamy przeznaczyć na ten cel 4,2% PKB, co równa się około 160 miliardom złotych.

Artykuł 5 w NATO jasno stwierdza, że atak na jedno państwo członkowskie jest uznawany za atak przeciwko wszystkim krajom Sojuszu. Szef polskiego rządu podkreślił, że ta zasada jest szczególnie istotna w kontekście konfliktu, który rozgrywa się w naszym regionie wschodniej granicy.

W trakcie konferencji prasowej szef polskiego rządu podkreślił kluczowe znaczenie solidarnego wsparcia dla Ukrainy, która prowadzi walkę o swoją oraz naszą wolność. Zapewnienie Ukrainie wsparcia w formie uzbrojenia, pomocy humanitarnej oraz wsparcia finansowego to nie tylko obowiązek państw europejskich, ale także NATO.

Prezydent Joe Biden ogłosił amerykańskie wsparcie dla Ukrainy, która stawia czoła rosyjskiej agresji. Dodatkowo, wyraził wdzięczność za pomoc udzieloną przez Polskę swojemu wschodniemu sąsiadowi.

Strona amerykańska zapowiedziała udzielenie Polsce pożyczki w ramach programu Foreign Military Financing, na kwotę 2 miliardów dolarów. Dzięki temu nasz kraj będzie mógł nabyć od Stanów Zjednoczonych 96 śmigłowców Apache. Zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia wschodniej flanki NATO jest kluczowym aspektem tej decyzji.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...