poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Legionella w Centrum Sportu Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku

Data:

- REKLAMA -

Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zostało tymczasowo zamknięte po wykryciu bakterii Legionella w jego sieci wodociągowej. Informację tę przekazał reporter RMF FM, Stanisław Pawłowski, na podstawie wyników rutynowych badań jakości wody. Zgodnie z oświadczeniem rzeczniczki GUMed, Joanny Śliwińskiej, obiekt pozostanie zamknięty do odwołania, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.

Podjęte środki prewencyjne obejmują wstrzymanie zajęć sportowych i zakaz korzystania z pryszniców, co jest odpowiedzią na wstępne wyniki badań. Zakażenie bakterią Legionella, mogące prowadzić do choroby legionistów, stanowi poważne zagrożenie zdrowotne, zwłaszcza przy inhalacji aerozolu wodnego, np. podczas korzystania z prysznica.

W odpowiedzi na wykrycie bakterii, planowana jest dezynfekcja obiektu, a następnie przeprowadzone zostaną kolejne badania, które zadecydują o możliwości jego ponownego otwarcia. Legionella, naturalnie występująca w środowisku, nie zawsze prowadzi do negatywnych skutków zdrowotnych, ale może wywołać ciężką formę zapalenia płuc, zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością. W związku z tym, instytucje publiczne mogą podjąć różne działania, w tym dezynfekcję i przegrzewanie instalacji wodociągowej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii.

Epidemiolodzy podkreślają, że wykrycie bakterii legionelli nie jest rzadkością i odpowiednie procedury mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników obiektów publicznych. Legionelloza rozwija się szybko i może być śmiertelna, dlatego przy pierwszych objawach należy szukać pomocy medycznej i rozpocząć leczenie antybiotykami.

Źródło: Radio Gdańsk

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...