poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Święto liczby Pi – w Krakowie świętują podwójnie!

Data:

- REKLAMA -

Dziś, 14 marca, obchodzimy na całym świecie święto liczby Pi, które jest jednocześnie Międzynarodowym Dniem Matematyki. Jest to data nieprzypadkowa, bowiem w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co jest przybliżoną wartością tej fascynującej liczby niewymiernej. Święto to ma już 30 lat i jest okazją do przybliżania tajemnic związanych z jedną z najbardziej interesujących zagadek matematycznych.

Liczba Pi, zdefiniowana jako stosunek długości obwodu koła do jego średnicy lub jako pole koła o promieniu 1, ma rozwinięcie dziesiętne, które nigdy się nie kończy. Znana jest dzięki pracom takich matematyków jak Archimedes, który przybliżył jej wartość z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, czy Ludolph van Ceulen, który podał jej wartość z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Liczba Pi to przedmiot fascynacji już od czasów biblijnych, do dziś wykorzystywana jest w naukach ścisłych, ale i w sztuce, filmie czy literaturze.

Rekord rozwinięcia liczby Pi

W Krakowie, podczas święta liczby Pi, Dawid Wójcik, absolwent Politechniki Krakowskiej i obecnie informatyk z Wrocławia, ustanowił w corocznym konkursie Politechniki nowy rekord w recytacji cyfr z rozwinięcia liczby Pi, dochodząc do liczby 2700. Tym samym pobił swój własny rekord z roku 2022. Wójcik od lat śrubuje rekordy w recytacji rozwinięcia liczby Pi, stosując różne techniki pamięciowe, takie jak rymowanie się ciągów cyfr, sumowanie ich do charakterystycznej cyfry, czy też zamiana cyfr na obrazki i umieszczanie ich na ścieżce pamięciowej.

Drugie miejsce w konkursie recytacji rozwinięcia liczby Pi, który odbył się na Politechnice Krakowskiej, zajął 14-letni Wiktor Komorowski. Młody uczestnik, uczący się w klasie matematyczno-fizycznej w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, przybył na konkurs z Redy wraz z ojcem. Pomimo stresu związanego z pierwszym startem w takim konkursie, Wiktor wygłosił ekspresowo 1121 cyfr z rozwinięcia liczby Pi. Chłopak przyznał, że był przygotowany na więcej, nawet na 2,5 tysiąca cyfr, i zapowiada, że w przyszłym roku spróbuje zastosować dodatkowe techniki zapamiętywania, aby osiągnąć lepszy wynik.

Trzecie miejsce zdobyła debiutująca w konkursie Maja Brachowicz, uczennica IV klasy o profilu informatyczno-matematycznym z XXVII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Maja, będąca już rekordzistką swojej szkoły, na konkursie Politechniki Krakowskiej wygłosiła 633 cyfry, stosując unikatową metodę jednoczesnego zapisywania cyfr na kartce, co wyróżniło ją wśród uczestników.

Pozostali uczestnicy konkursu również pokazali swoje umiejętności, osiągając wyniki: Maciej Mączka (279 cyfr), Jakub Chmiel (208 cyfr), Daniel Korbiel (140 cyfr) i Mateusz Mączka (54 cyfry).

Dzień Liczby Pi na Politechnice Krakowskiej to nie tylko okazja do rywalizacji w recytacji cyfr tej fascynującej liczby, ale również świętowanie jednej z najbardziej tajemniczych liczb w matematyce. Organizowane przez studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji wydarzenie ma na celu popularyzację matematyki i pokazanie, że może ona być nie tylko nauką pełną wyzwań, ale również źródłem dobrej zabawy.

To wydarzenie nie tylko podkreśla znaczenie liczby Pi w matematyce, ale również pokazuje, jak można połączyć naukę z zabawą, i jak fascynujące może być zgłębianie tajemnic matematyki.

Źródło: Politechnika Krakowska

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...