wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

W Krakowie otwarto nową wystawę Muzeum KL Plaszow

Data:

- REKLAMA -

W piątek, 15 marca, miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum KL Plaszow oraz nowej wystawy plenerowej pt. „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. To wydarzenie jest ważnym krokiem w procesie zachowania pamięci o historii dawnego obozu koncentracyjnego KL Plaszow. Wystawa ta składa się z 15 tablic informacyjnych i 41 punktów terenowych, które przybliżają historię tego tragicznego miejsca.

Celem utworzenia ekspozycji było podkreślenie i opisanie zachowanych śladów przeszłości, takich jak cmentarze żydowskie czy reliktów obozowej zabudowy, a także pozostawienie terenu w jak najbardziej autentycznym stanie. Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, podkreślił, że otwarcie muzeum i uporządkowanie terenu poobozowego to symboliczny akt oddania hołdu ofiarom i zapewnienie należytej opieki nad miejscem, które jest świadectwem historii nie tylko Krakowa, ale i świata.

W uroczystościach wzięli udział zarówno byli więźniowie obozu, jak i osoby, które przeżyły holokaust, a także ważne osobistości, takie jak Yacov Livne − ambasador Izraela, Helena Jakubowicz − przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, czy Lili Haber − przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu.

Obóz w Plaszowie, funkcjonujący podczas II wojny światowej, był miejscem cierpień ok. 35 tys. więźniów, głównie Żydów, ale także Polaków i Romów, z czego ok. 6 tysięcy osób straciło tam życie. Mimo że po wojnie Niemcy próbowali zatrzeć ślady zbrodni, dzięki wysiłkom miasta Krakowa, władz państwowych, osób indywidualnych i stowarzyszeń, wiedza i pamięć o tym miejscu przetrwały.

Muzeum KL Plaszow, które zostało oficjalnie powołane w styczniu 2021 roku, jest kontynuacją tych działań, mających na celu zachowanie pamięci o historii obozu. Dzisiejszy obszar miejsca pamięci jest chroniony i ma status cmentarza wojennego, a nowa wystawa plenerowa stanowi kolejny krok w kierunku edukacji i upamiętnienia ofiar KL Plaszow.

Źródło: Muzeum KL Plaszow

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...