piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Powiększenie Opola – spór trwa

Data:

- REKLAMA -

Spór o rozszerzenie granic Opola, które miało miejsce w 2017 roku, ponownie staje się tematem dyskusji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił rozporządzenie premiera z 2022 roku dotyczące przekazania majątku gminy Dobrzeń Wielki na rzecz Opola. Ta decyzja wywołała zadowolenie wśród mieszkańców i władz gminy, którzy od dawna sprzeciwiali się włączeniu do Opola swoich terenów.

Mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego nie zgadzają się z decyzją o włączeniu części ich terenu do Opola, co spowodowało utratę znacznej części wpływów podatkowych oraz kilku sołectw. Wśród mieszkańców i władz lokalnych panuje przekonanie, że takie działanie było niesprawiedliwe i pozbawiło ich prawa do samostanowienia.

W związku z orzeczeniem WSA, prezydent Opola zapowiedział apelację, podkreślając, że miasto dba o nowych mieszkańców i ich potrzeby, jednak wójt Dobrzenia Wielkiego wskazuje na brak porozumienia w kwestii przekazania majątku i woli do negocjacji ze strony miasta.

W tle sprawy pojawia się temat ewentualnego referendum w sprawie powrotu włączonych terenów do Dobrzenia Wielkiego, co ma poparcie wśród części mieszkańców. Pomimo różnych perspektyw i argumentów, jasne jest, że sprawa wymaga dalszych rozmów i poszukiwania rozwiązań, które zadowolą obie strony konfliktu.

Źródło: Opolska360.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...