piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

W kinie Iluzjon w Warszawie rozpoczyna się XVII Festiwal „Łodzią po Wiśle”

Data:

- REKLAMA -

Festiwal filmowy „Łodzią po Wiśle”, odbywający się już po raz 17., prezentuje niepowtarzalną okazję do zapoznania się z twórczością młodych filmowców związanych z łódzką szkołą filmową. Impreza, która odbędzie się w dniach 22-23 marca w warszawskim kinie Iluzjon, zgromadzi miłośników kina niezależnego, studentów filmówki oraz szeroką publiczność, pragnącą odkryć nowe talenty i świeże spojrzenia na sztukę filmową.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną filmy fabularne, dokumentalne i animowane, które zostały wyprodukowane w roku 2023 i zdobyły uznanie na licznych festiwalach polskich oraz międzynarodowych. To świadczy o wysokim poziomie kształcenia w łódzkiej szkole filmowej i talentach, jakie rozwijają się w jej murach.

Filmem otwarcia festiwalu będzie „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego, absolwenta wydziału reżyserii, który za swoje dzieło otrzymał nagrodę Orła Polskiej Akademii Filmowej w kategorii „odkrycie roku”, a także sześć wyróżnień na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obejrzenie tego filmu będzie możliwe za darmo, co stanowi dodatkową zachętę dla widzów.

W programie znajdą się również inne wyróżnione produkcje, jak „Krokodyl” Dawida Bodzaka, prezentowany na festiwalu Cannes, „Warszawa, Holandia” Ming-Wei Chianga, nagrodzony podczas festiwalu w Gdyni, oraz „Być kimś” Michała Toczka, zdobywca „Złotego Lajkonika” na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Dodatkowo, organizatorzy przygotowali pokazy specjalne filmów „Room 404” oraz „An Orange from Jaffa”, które również zyskały międzynarodowe uznanie. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć na wielkim ekranie dzieła młodych reżyserów, które już zdążyły odcisnąć swoje piętno na światowej scenie filmowej.

„Łodzią po Wiśle” jest nie tylko platformą prezentacji dorobku studentów i absolwentów łódzkiej filmówki, ale również miejscem wymiany doświadczeń, spotkań z twórcami i dyskusji o przyszłości kina. Festiwal, będący inicjatywą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, wspierany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny oraz inne instytucje, jest wyjątkowym wydarzeniem w kulturalnym kalendarzu Warszawy, promującym młode talenty i innowacyjne podejście do sztuki filmowej.

Źródło: Kino Iluzjon/lodziapowisle.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...