sobota, 14 grudnia, 2024
- REKLAMA -

Do drzwi może zapukać kontrola ogrzewania

Data:

- REKLAMA -


Kontrolerzy odpowiedzialni za nadzór nad systemami ogrzewania mają prawo przeprowadzać kontrole w Twoim domu w celu sprawdzenia, czy posiadasz aktualne świadectwo energetyczne. Proces uzyskania tego dokumentu wiąże się z kosztem rzędu kilkuset złotych. Warto jednak podjąć tę inwestycję, gdyż nieprzestrzeganie tego wymogu może skutkować karą finansową nawet do 5000 złotych.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest oficjalnym dokumentem, który precyzyjnie określa ilość energii potrzebnej do zaspokojenia wszystkich potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Obejmuje to energię zużywaną na ogrzewanie, wentylację, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenie oraz, w przypadku budynków niemieszkalnych, oświetlenie.

Dzięki danym zawartym w świadectwie charakterystyki energetycznej, właściciel, najemca lub użytkownik budynku ma możliwość oszacowania przybliżonego rocznego zapotrzebowania na energię oraz związanych z nią kosztów utrzymania.

Jak informuje serwis polsatnews.pl świadectwo energetyczne jest wymagane we wszystkich nieruchomościach mieszkalnych, które są wystawione na sprzedaż lub wynajem, a także we wszystkich budynkach wybudowanych po 2009 roku. Koszt jego uzyskania wynosi około 800 złotych. Jednakże dokument ten nie jest konieczny, jeśli korzystamy z istniejącego budynku lub lokalu na własne potrzeby, czyli nie planujemy go sprzedawać ani wynajmować. Świadectwo charakterystyki energetycznej zachowuje swoją ważność przez 10 lat od daty jego sporządzenia. Cena jego wyrobienia nie jest uregulowana prawnie i zazwyczaj mieści się w przedziale od 500 do 800 złotych, chociaż może być także wyższa, co zależy między innymi od wielkości i lokalizacji obiektu. Brak posiadania świadectwa energetycznego grozi grzywną nawet do 5000 złotych. Ustawa regulująca sprawy związane ze świadectwem energetycznym wprowadziła również cykliczne kontrole systemów ogrzewania, których częstotliwość zależy od rodzaju używanego źródła ciepła. Te kontrole są przeprowadzane w okresach:

  • Co 2 lata dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o mocy cieplnej powyżej 100 kW;
  • Co 3 lata dla innych źródeł ciepła o łącznej mocy powyżej 70 kW;
  • Co 4 lata dla kotłów gazowych o mocy powyżej 100 kW;
  • Co 5 lat dla kotłów o mocy od 20 kW do 100 kW. Istnieje jednak możliwość uniknięcia kolejnych kontroli po pierwszej z nich, pod warunkiem, że profil energetyczny budynku pozostaje niezmieniony.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...