Liderzy Polski, Niemiec i Francji omawiali głównie kwestie bezpieczeństwa w regionie, wyrażając jednomyślnie swoje stanowisko w tej sprawie. Aktualnie kluczowe jest udzielenie wsparcia Ukrainie w jej walce z rosyjskim agresorem. Podczas rozmowy Donalda Tuska z Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem poruszono również temat zwiększenia potencjału obronnego całej Europy. Kolejne spotkanie Trójkąta Weimarskiego zaplanowano na wczesne lato w Warszawie.
Przywódcy Polski, Niemiec i Francji podkreślali konieczność udzielenia wsparcia dla naszego wschodniego sąsiada. Najważniejszym wnioskiem z rozmowy było uzgodnienie, że nie wolno nam zwalniać tempa udzielania pomocy militarnej i finansowej Ukrainie. Współpraca w tym obszarze w ramach Trójkąta Weimarskiego odgrywa kluczową rolę.
Podczas rozmów pojawiła się także kwestia handlu z Ukrainą. Szef polskiego rządu podziękował przywódcom Francji i Niemiec za „zrozumienie argumentacji i za gotowość do wspierania polskiego punktu widzenia w czasie naszych rozmów w Brukseli”.
Europa i my jako Trójkąt Weimarski czujemy się odpowiedzialni za jak najlepszą przyszłość relacji transatlantyckich. Równocześnie mamy świadomość i wyciągamy z tego konsekwencje – nikt i nic nie zdejmie z nas Europejczyków odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo i za naszą przyszłość
Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów
Premier Polski podzielił się z Prezydentem Francji i Kanclerzem Niemiec swoimi spostrzeżeniami z wizyty w Waszyngtonie. Wyraził, że Europa, włącznie z Polską, Francją i Niemcami, czuje się odpowiedzialna za relacje transatlantyckie, w tym za kontakty z USA.
W obliczu konfliktu na naszej wschodniej granicy należy podjąć wszelkie możliwe działania w celu zwiększenia produkcji amunicji oraz uzbrojenia w Unii Europejskiej. Niezbędne są inwestycje oraz rozwój przemysłu obronnego na szczeblu europejskim.
Przywódcy Trójkąta Weimarskiego uznali także wsparcie dla Mołdawii za jeden ze swoich wspólnych priorytetów.