26 marca 2024 roku w Warszawie, Polska i Niemcy uruchomią koalicję zdolności pancernych dla Ukrainy. Od lipca żołnierze polscy i niemieccy będą wspólnie pełnić dyżury jako część sił szybkiego reagowania UE. To rezultat coraz bliższej współpracy między Polską a Niemcami w dziedzinie obrony, o czym poinformowali dzisiaj ministrowie obrony obu państw.
Polska i Niemcy przejmują odpowiedzialność za siły szybkiego reagowania w Europie. Od lipca bieżącego roku, nasze grupy bojowe, składające się z 2,5 tysiąca polskich żołnierzy oraz 2,5 tysiąca niemieckich, będą w gotowości do szybkiego reagowania i rozmieszczenia. Te siły stanowią szybki mechanizm wypełniania zadań strategicznego kompasu Unii Europejskiej.
18 marca br. w Helenowie, Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej spotkał się z Borisem Pistoriusem, ministrem obrony Niemiec.
To jest bardzo dobry sygnał -współpracy, przyjaźni i partnerstwa. Myślenia, co zrobić dziś, by pomóc Ukrainie i działania na rzecz bezpieczeństwa Europy i wschodniej flanki NATO, bezpieczeństwa naszej przyszłości. To fundamentalna sprawa. Nasza współpraca dzisiaj, w ramach Unii Europejskiej, w ramach NATO, jest fundamentem związanym z bezpieczeństwem Europy, fundamentem naszego dorobku demokracji, dorobku cywilizacyjnego, zasad i wartości, gdzie życie jednostki i rządy prawa stanowią podstawę. To fundament, który będziemy rozwijać, będziemy wzmacniać. Rozmawialiśmy o bardzo konkretnych sprawach współpracy pomiędzy naszymi państwami w wymiarze militarnym i w wymiarze politycznym
Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej
W trakcie rozmów między ministrami obrony Polski i Niemiec omawiano różnorodne tematy, w tym współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności między oboma krajami, wsparcie dla Ukrainy w jej walce oraz koordynację działań w ramach NATO i Unii Europejskiej. Dodatkowo, na stole znalazły się także sprawy związane z inicjatywą dotyczącą wspólnego zakupu przez państwa UE amunicji na rzecz Ukrainy.
Cieszę się bardzo na pewną zaufania przyjazną współpracę. To bardzo ważne. Postrzegamy Polskę, jako ekstremalnie bardzo ważnego partnera, przyjaciela. Polska jest centralnym partnerem w polityce bezpieczeństwa i obrony w Europie Środkowowschodniej. To dotyczy wsparcia dla Ukrainy czy koalicji pancernej. Dziękuję za te działania. Mamy wiele dwustronnych projektów. Pracujemy i będziemy dalej pracować nad nimi. Szkolenie, kształcenie, wspólne ćwiczenia i rozwój zdolności. To nasze pola współpracy
Boris Pistorius, minister obrony Niemiec.