wtorek, 5 listopada, 2024
- REKLAMA -

Co powinno się zmienić w recyklingu, by Polska była jeszcze bardziej ekologiczna?

Data:

- REKLAMA -

Najnowszy raport stowarzyszenia Plastics Europe rzucił nowe światło na obecny stan i perspektywy rozwoju sektora tworzyw sztucznych w Europie. Zgodnie z raportem, cyrkularne tworzywa sztuczne, które są kluczowym elementem w dążeniu do zrównoważonej gospodarki, stanowią obecnie 13,5% wszystkich wykorzystywanych materiałów plastikowych w produkcji. Choć to znaczący krok w kierunku bardziej zrównoważonego podejścia, Europa nadal jest tylko w połowie drogi do osiągnięcia ambitnego celu wyznaczonego w mapie drogowej The Plastics Transition.

„Europejski system tworzyw sztucznych jest w połowie drogi do osiągnięcia pośredniego celu wyznaczonego w mapie drogowej The Plastics Transition, zakładającego wykorzystanie cyrkularnych surowców w nowych produktach na poziomie 25% do 2030 roku”

– czytamy w raporcie

„Dane pokazują także, jak wykorzystanie cyrkularnych tworzyw sztucznych różni się w zależności od danego sektora przemysłu. Największy popyt występuje w sektorze opakowań, budownictwie i rolnictwie. Na ich tle inne sektory, w tym motoryzacja oraz elektronika i elektronika, pozostają w tyle”

 – czytamy w komunikacie Fundacji PlasticsEurope

W kontekście Polski dane nieco odbiegają od średniej europejskiej, ale zauważalny jest pozytywny trend. Według raportu, w nowych produktach i częściach z tworzyw sztucznych 10,2% surowców pochodzi ze źródeł cyrkularnych. Co więcej, poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce w 2022 roku wyniósł 21,2%, co stanowi wzrost w porównaniu do lat poprzednich.

Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, podkreśla, że choć Polska pozostaje poniżej europejskiej średniej pod względem poziomu recyklingu, to obserwowany wzrost daje nadzieję na dalszy rozwój sektora.

Raport wyraźnie wskazuje na potrzebę dalszego rozwoju technologii recyklingu, zwłaszcza w sektorach, które wymagają materiałów najwyższej jakości. Sektory takie jak opakowania, budownictwo i rolnictwo dominują pod względem popytu na cyrkularne tworzywa sztuczne, podczas gdy inne, jak motoryzacja czy elektronika, pozostają w tyle.

W obliczu rosnącego zapotrzebowania konieczne staje się inwestowanie w recykling chemiczny jako uzupełnienie tradycyjnych metod. Konieczne jest również prawne umocowanie tej technologii, aby umożliwić dalszy rozwój i wprowadzenie na szerszą skalę.

Warto zauważyć, że dążenie do bardziej zrównoważonego podejścia w sektorze tworzyw sztucznych to proces długotrwały i wieloaspektowy. Jednak raport Plastics Europe daje nadzieję na pozytywne zmiany w sektorze, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Dalsze inwestycje i innowacje w obszarze recyklingu i wykorzystania cyrkularnych surowców stanowić będą klucz do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju w przyszłości.

– Niezbędny do sprostania rosnącemu zapotrzebowania na cyrkularne tworzywa, w tym do osiągnięcia obowiązkowych celów w zakresie zawartości recyklatów zwłaszcza w branżach wymagających materiałów najwyższej jakości, jest rozwój recyklingu chemicznego jako technologii uzupełniającej recykling mechaniczny. Do podjęcia niezbędnych inwestycji w tym zakresie potrzebne jest prawne umocowanie tej technologii recyklingu, wraz z modelem bilansu masy z wyłączeniem wykorzystania na cele paliwowe

– podkreśla Kozera-Szałkowska

Źródło: https://portalkomunalny.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...