wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Renowacja Bastionu Sakwowego we Wrocławiu: nowe życie historycznego obiektu

Data:

- REKLAMA -


W sercu Wrocławia, jednego z najbardziej urokliwych miast Polski, trwa rewaloryzacja Bastionu Sakwowego. Ten wyjątkowy zabytek architektoniczny z połowy XIX wieku doświadcza obecnie przemian, które mają na celu nie tylko zachowanie jego historycznej wartości, ale również adaptację do nowoczesnych potrzeb mieszkańców i turystów. Zainicjowany projekt rewaloryzacji jest dowodem na to, jak można łączyć szacunek do dziedzictwa z dynamiką współczesnego życia.

Odkrywanie Ukrytych Skarbów

Podczas prac konserwatorskich, które pochłonęły już około 30 milionów złotych, udało się odkryć elementy dotychczas nieznane. Wśród nich znajdują się dodatkowe pomieszczenia pod kolumnadą oraz kolejna fontanna, która niedługo zostanie wyeksponowana. Ponadto, prace ujawniły pozostałości strzelnicy z XVI wieku, dodając tym samym kolejną warstwę do bogatej historii miejsca.

Znaczącym momentem rewaloryzacji jest przywrócenie oryginalnej kolorystyki bastionu, dominowały w niej intensywne barwy: ugier, czerwień i kobalt, co stanowiło niespodziankę dla wielu. Dzięki badaniom stratygraficznym możliwe było odzyskanie i odtworzenie pierwotnych kolorów, co jeszcze bardziej podkreśla unikalny charakter tego miejsca.

Kultura i Rozrywka w Historycznej Scenerii

Władze miasta mają ambitne plany, by Bastion Sakwowy stał się żywym centrum kulturalnym i rozrywkowym. Na parterze, w tzw. pawilonie perystylowym, znanej także jako „Reduta”, ma zostać otwarta restauracja. W kolumnadzie przewidziano miejsce na kawiarnię, która zapewni gościom możliwość relaksu w wyjątkowej atmosferze. Dodatkowo, przestrzeń na świeżym powietrzu o powierzchni 660 m² będzie dostępna dla odwiedzających, co sprawi, że bastion stanie się atrakcyjnym miejscem spotkań i wypoczynku.

Technologia na Służbie Historii

Ważnym elementem projektu jest również zastosowanie nowoczesnych technologii do zabezpieczenia i promocji bastionu. Cały teren będzie oświetlony i monitorowany, co zapewni bezpieczeństwo odwiedzającym. Nie zabraknie również udogodnień dla osób niepełnosprawnych, co stanowi istotny krok w kierunku zapewnienia dostępności kultury i dziedzictwa dla każdego.

Zaproszenie dla Mieszkańców

Z okazji zakończenia pierwszego etapu rewaloryzacji, w sobotę mieszkańcy Wrocławia będą mieli unikalną okazję zwiedzić Bastion Sakwowy i zobaczyć efekty prac konserwatorów. Przewodnicy opowiedzą o historii i tajemnicach tego miejsca, a uczestnicy zwiedzania będą mogli zobaczyć, jak przeszłość splata się z teraźniejszością. Dodatkową atrakcją będzie umieszczenie w bastionie „kapsuły czasu”, która zawierać będzie pamiątki i dokumenty adresowane do przyszłych pokoleń.

Źródło: Wrocław.pl/materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...