wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Jak może wyglądać nowoczesny Kraków za kilka, kilkanaście a może nawet kilkadziesiąt lat?

Data:

- REKLAMA -

Wizja przyszłości Krakowa staje się coraz bardziej wyrazista. Według założeń przedstawionych przez miejscowych radnych, już za sześć lat możemy spodziewać się miasta zupełnie odmienionego, a za dwadzieścia sześć lat Kraków ma się przemienić w nowoczesną metropolię, przesiąkniętą nowymi technologiami i infrastrukturą. Środa, 6 marca, stała się dniem, kiedy to plany rozwoju dla stolicy Małopolski zostały poddane dyskusji i ocenie przez miejskich decydentów. Jednakże, pomimo entuzjazmu, nie zabrakło również licznych uwag i krytycznych spostrzeżeń.

Wiceprezydent Krakowa, Jerzy Muzyk, przedstawił zaktualizowaną strategię rozwoju miasta, która ma prowadzić Kraków przez najbliższe dwie dekady, z perspektywą sięgającą aż do roku 2050. Jednym z kluczowych założeń tego planu jest transformacja miasta poprzez inwestycje w nową infrastrukturę transportową oraz przestrzenną.

– Strategia służy temu, by pochylić się nad tym, w jakim kierunku Kraków powinien się rozwijać, jak ma wyglądać za 20, 30 lat. Czy to będzie miasto, które nadal będzie realizowało swoje aspiracje metropolitalne, czy jako jedno z nielicznych w Polsce, drugie po Warszawie albo równolegle z nią będzie przyciągać mieszkańców, czy z przyczyn demograficznych, które są bardzo niekorzystne jeżeli chodzi o Europę, będzie miastem wyludniającym się

– mówił wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk, który przedstawił założenia zaktualizowanej strategii dla Krakowa do 2030 roku, z perspektywą do 2050 roku.

Jednym z najbardziej intrygujących aspektów strategii jest plan budowy dwóch linii metra oraz nowych tras tramwajowych. Ta koncepcja wywołała jednak dyskusję wśród radnych dotyczącą opłacalności i możliwości finansowania tak ambitnych przedsięwzięć. Mimo że idea metra spotkała się z pewnymi zastrzeżeniami, jak brak fundamentalnego dokumentu potwierdzającego opłacalność projektu, to jednak wizja nowoczesnej komunikacji miejskiej wzbudziła ogólne zainteresowanie i entuzjazm.

Oprócz rozwoju transportu publicznego, strategia zakłada także rozbudowę sieci drogowej Krakowa. Budowa nowych tras, w tym III obwodnicy samochodowej, ma przyczynić się do usprawnienia komunikacji w mieście oraz redukcji zatorów drogowych. W planach znajduje się także budowa nowych parków i centrów dzielnicowych, które mają poprawić jakość życia mieszkańców.

Jednakże, wraz z ambitnymi planami rozwoju, pojawiają się także wyzwania i krytyczne głosy. Jednym z głównych punktów krytyki jest kwestia finansowania wszystkich planowanych inwestycji, szczególnie w kontekście obecnego zadłużenia miasta. Radni zwracają uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy finansów miejskich oraz poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania.

– Nie ma w tym dokumencie informacji o reformie finansów miasta. Mamy więc piękną wizję, chcielibyśmy pojechać samochodem na wycieczkę, ale jak w siadamy do auta, to się okazuje, że nie ma paliwa, a tu paliwem są pieniądze. Tego brakuje

– zaznaczył radny Wojciech Krzysztonek

Mimo że dyskusje nad strategią rozwoju Krakowa są jeszcze w toku, to już teraz widać ogromne zaangażowanie w kształtowanie przyszłości miasta. Wizja nowoczesnej, dynamicznie rozwijającej się metropolii przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców, ale także ekspertów i obserwatorów spoza regionu.

W perspektywie najbliższych lat możemy spodziewać się intensywnych debat i dalszych prac nad strategią rozwoju Krakowa. Jednakże, jedno jest pewne – miasto stoi przed wielkimi wyzwaniami i możliwościami, które będą kształtować jego przyszłość na kolejne dziesięciolecia. Czy Kraków spełni swoje aspiracje jako nowoczesna metropolia? Czas pokaże.

Źródło: https://gazetakrakowska.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...