wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

W ramach programu „Czysty Dom”, Kraków pomaga potrzebującym w sprzątaniu domu albo mieszkania

Data:

- REKLAMA -

Program „Czysty Dom” wprowadzony przez miasto Kraków stanowi przełomowy krok w kierunku wspierania seniorów oraz osób niepełnosprawnych w utrzymaniu czystości w swoich domach. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na potrzeby osób starszych, które często mają trudności z samodzielnym prowadzeniem codziennych obowiązków domowych, zwłaszcza w zakresie sprzątania. Dzięki temu projektowi, seniorzy powyżej 80 roku życia oraz osoby niepełnosprawne 70+, które samotnie zarządzają swoim gospodarstwem domowym lub mieszkają z inną osobą w podobnej sytuacji życiowej, mogą skorzystać z bezpłatnej usługi sprzątania mieszkania.

Oferowane usługi obejmują podstawowe sprzątanie oraz opcjonalne mycie okien, realizowane maksymalnie dwa razy w ciągu trwania projektu. Podstawowe sprzątanie uwzględnia szeroki zakres czynności, takich jak odkurzanie, zamiatanie, mycie podłóg, usuwanie kurzu, czy mycie łazienki i kuchni. Natomiast mycie okien obejmuje kompleksową czystość szyb, ramek i parapetów. Ważne jest, żeby usługi te były wykonywane zgodnie z wytycznymi projektu, wyłączając inne prace, takie jak remonty czy pranie dywanów.

Kluczowym elementem programu jest łatwość korzystania z usług. Osoby zainteresowane mogą kontaktować się z infolinią projektu w godzinach pracy, od poniedziałku do piątku, i zgłaszać swoje potrzeby. Nie są przyjmowane zgłoszenia interwencyjne ani poza kolejnością, co ma zapewnić sprawiedliwe traktowanie wszystkich beneficjentów. Ważne jest też, że miejsce zamieszkania musi znajdować się w granicach administracyjnych Krakowa.

Projekt „Czysty Dom” nie tylko wspiera seniorów i osoby niepełnosprawne w utrzymaniu czystości w swoich domach, ale także działa jako forma wsparcia społecznego i integracji. Poprzez tę inicjatywę miasto Kraków pokazuje, że dba o swoich mieszkańców i stara się tworzyć warunki do godnego i komfortowego życia dla wszystkich, niezależnie od wieku czy zdolności fizycznych. Ostatecznym celem projektu jest poprawa jakości życia osób starszych i niepełnosprawnych poprzez zapewnienie im wsparcia w codziennych czynnościach domowych. Program ten stanowi wzorzec dla innych miast i gmin, które mogą wzorować się na krakowskim modelu w zakresie tworzenia programów wspierających seniorów i osoby z ograniczoną sprawnością. Dlatego też warto docenić i promować inicjatywy takie jak „Czysty Dom”, które mają pozytywny wpływ na społeczność lokalną i przyczyniają się do budowania bardziej inkluzywnego społeczeństwa.

Źródło: https://dlaseniora.krakow.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...