piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Zaczęła się wiosna, a my poszukujemy pól pełnych fioletowych krokusów w Małopolsce

Data:

- REKLAMA -

W kalendarzu zaczęła się właśnie wiosna, która zwiastuje piękny, malowniczy krajobraz szczególnie terenów niezabudowanych. Coraz cieplejsze dni i delikatne promienie słoneczne sprawiają, że serca wielu z nas wypełnia już wiosenny, cieplejszy klimat. W Małopolsce, już teraz, w niektórych miejscach można podziwiać pierwsze przejawy wiosennego oblicza natury – krokusy. To prawdziwa uczta dla oczu i doskonała propozycja na aktywne powitanie wiosny. Zatem, gdzie wybrać się na krokusy w Małopolsce?

Gdzie odnaleźć krokusowe cuda?

Południowe tereny Małopolski to prawdziwy raj dla miłośników krokusowych pól. Turyści z całej Polski i nie tylko, masowo zjawiają się w tych malowniczych zakątkach, by podziwiać fioletowe dywany kwiatów. Na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, można liczyć przynajmniej 120 milionów krokusów! To bez wątpienia jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Gminy Kościelisko. Jednakże, krokusy nie ograniczają się tylko do Tatr. Co więcej, nawet stolica Małopolski, Kraków, nie pozostaje w tyle – na terenie Wawelu w sezonie krokusowym można podziwiać malownicze fioletowe dywany. Jednak, gdzie dokładnie znajdziemy najpiękniejsze krokusowe łąki? Oto kilka naszych propozycji:

Dolina Chochołowska

To jedno z najbardziej znanych miejsc, gdzie możemy podziwiać krokusy. W Dolinie Chochołowskiej rośnie wiele tych kwiatów, tworząc malownicze widoki.

Dolina Kościeliska

Kolejna dolina Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie możemy spotkać piękne krokusy. Spacer po jej malowniczych ścieżkach to prawdziwa uczta dla zmysłów.

Gubałówka

Ta popularna góra w Zakopanem słynie nie tylko z pięknych widoków, ale także z krokusowych pól, które można podziwiać podczas wycieczki na jej szczyt.

Wzgórze Górańska w Muszynie

 W okolicach Muszyny znajdują się obszerne tereny, na których posadzono miliony cebulek krokusów. To idealne miejsce na wiosenny spacer.

Wawel w Krakowie

Nawet w samym centrum Krakowa, na terenie Wawelu, można spotkać krokusowe dywany. To doskonała okazja na relaksujący spacer po historycznych terenach miasta.

Kiedy można podziwiać pierwsze krokusy?

Sezon krokusowy zazwyczaj rozpoczyna się pod koniec marca lub na początku kwietnia. Jednakże, pierwsze kwiaty mogą pojawić się już nawet pod koniec lutego, jak miało to miejsce w tym roku. W Małopolsce nie trzeba było czekać na oficjalną kalendarzową wiosnę – można było nawet nieco wcześniej cieszyć się widokiem fioletowych kwiatów.

Podczas podziwiania krokusów warto jednak pamiętać o ich ochronie. Tatrzański Park Narodowy oraz kodeks akcji „Ani kroku(s) dalej!” zostały stworzone w celu zachowania tych pięknych kwiatów. Pamiętajmy więc o zasadach, takich jak nie wchodzenie na polany krokusowe czy nie zrywanie kwiatów, aby mogły cieszyć oko kolejnym pokoleniom.

Krokusowe pola Małopolski to niezwykłe widowisko natury, które warto zobaczyć na własne oczy. Spacerując po malowniczych terenach Dolin Tatrzańskich czy na Wawelu w Krakowie, możemy doświadczyć magii wiosny i cieszyć się niezwykłym kolorem fioletu, który pokrywa malownicze łąki. Jednakże, pamiętajmy o odpowiedzialnym podziwianiu tych pięknych kwiatów, aby zachować je dla przyszłych pokoleń.

Źródło: https://gorlice.naszemiasto.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...