piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Nowy rozdział infrastruktury drogowej na Podlasiu

Data:

- REKLAMA -

Podlasie, region znany ze swojej malowniczej natury i bogatej kultury, stoi u progu znaczącej transformacji infrastrukturalnej, która ma na celu znaczące ulepszenie mobilności i dostępności. Z początkiem nowego sezonu budowlanego, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Białymstoku ogłosiła rozpoczęcie budowy dwóch kluczowych inwestycji drogowych, które mają zmienić oblicze transportu w regionie.

Kluczowa trasa dla Białegostoku

Pierwsza z inwestycji to budowa około 10-kilometrowego odcinka Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód, który będzie częścią przyszłej drogi S19. Ta nowa trasa uznawana jest za kluczową dla mieszkańców Białegostoku oraz całego województwa podlaskiego. Prace przygotowawcze do budowy już się rozpoczęły, a wykonawca przejął plac budowy. Odcinek ten połączy obecną drogę krajową nr 65 Białystok-Ełk z drogą ekspresową S8 (Białystok-Warszawa), tworząc węzeł Białystok Zachód. Zaplanowano również budowę 13 obiektów inżynierskich, w tym mostów i wiaduktów, co świadczy o skali i znaczeniu przedsięwzięcia.

Obwodnica Bielska Podlaskiego

Drugą inwestycją jest budowa obwodnicy Bielska Podlaskiego na drodze krajowej nr 66. Rozpoczęcie prac ziemnych i wycinki drzew na prawie 3-kilometrowym odcinku sygnalizuje początek realizacji projektu, który ma na celu odciążenie miasta od ruchu tranzytowego. Obwodnica ma połączyć istniejącą dk 19 z dk 66, tworząc niezbędne połączenie z budowaną drogą ekspresową S19.

Rozwój infrastruktury drogowej na Podlasiu

Ale to dopiero początek. GDDKiA kontynuuje prace na pięciu innych odcinkach trasy S19 oraz buduje obwodnice Sztabina i Suchowoli, które są częścią rządowego programu budowy stu obwodnic. Prace trwają również na ostatnim odcinku drogi S61 Via Baltica, kluczowym dla obwodnicy Łomży z nowym mostem na rzece Narew.

Wpływ na mieszkańców i gospodarkę

Te ambitne projekty drogowe mają nie tylko ulepszyć infrastrukturę transportową na Podlasiu, ale również wpłynąć pozytywnie na rozwój gospodarczy regionu, poprawić bezpieczeństwo i komfort podróży, oraz zmniejszyć czas przejazdu. Poprzez ułatwienie dostępu do głównych tras komunikacyjnych, region stanie się bardziej atrakcyjny dla inwestorów i turystów, co przyczyni się do wzrostu miejsc pracy i ożywienia lokalnej gospodarki.

Rozpoczęcie tych inwestycji drogowych na Podlasiu jest dowodem na to, że polskie drogi przechodzą transformację, która ma na celu stworzenie nowoczesnej, bezpiecznej i wydajnej sieci transportowej. Te projekty nie tylko poprawią jakość życia mieszkańców, ale również przyczynią się do dalszego rozwoju regionu, czyniąc Podlasie jeszcze bardziej dostępnym i przyjaznym dla wszystkich.

Źródło: Radio Eska

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...