poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Przekop Mierzei Wiślanej będzie dokończony

Data:

- REKLAMA -

W ostatnich latach, konflikt pomiędzy rządem a samorządem w Elblągu był widoczny na wielu płaszczyznach, szczególnie w kontekście inwestycji związanych z przekopem Mierzei Wiślanej. Jednak najnowsze doniesienia sugerują, że napięcia te mogą w końcu zostać zażegnane dzięki wspólnym działaniom na rzecz rozbudowy infrastruktury wodnej przed portem w Elblągu.

Minister infrastruktury, Dariusz Klimczak, ogłosił, że rząd zdecydował się sfinansować prace nad stworzeniem toru wodnego, który zapewni bezpośredni dostęp do portu w Elblągu. Oznacza to zasadniczą zmianę w podejściu do projektu, który wcześniej był źródłem sporu między ekipą byłego premiera Mateusza Morawieckiego a samorządowcami z Elbląga. Bez odpowiedniego pogłębienia toru, inwestycja w przekop Mierzei Wiślanej nie mogłaby zostać w pełni wykorzystana.

W realizację projektu zaangażowany zostanie Urząd Morski w Gdyni, który odpowiadać będzie za wykonanie niezbędnych czynności, aby infrastruktura mogła być adekwatnie rozbudowana. Prace pogłębiarskie mają rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku, a według planów, pierwsze statki morskie mogą wpłynąć do Elbląga w ciągu najbliższych 1,5 roku.

Wiceminister infrastruktury, Arkadiusz Marchewka, podkreślił, że celem jest umożliwienie dostępu do portu dla dużych statków, o długości do stu metrów i zanurzeniu 4,5 metra. Całkowity koszt zakończenia inwestycji szacowany jest na około 30-35 milionów złotych.

Decyzja ta jest także przejawem zmiany podejścia rządu do współpracy z samorządem. W przeciwieństwie do poprzedniej administracji, obecny rząd deklaruje chęć partnerskiej współpracy z samorządem, co zostało pozytywnie odebrane przez lokalne władze Elbląga. Prezydent miasta, Witold Wróblewski, wyraził wdzięczność za zakończenie konfliktu i podjęcie wspólnych działań na rzecz rozwoju portu.

Rozbudowa infrastruktury przed portem w Elblągu ma kluczowe znaczenie nie tylko dla lokalnej gospodarki, ale i dla strategicznego bezpieczeństwa Polski. Przekop Mierzei Wiślanej, otwarty we wrześniu 2022 roku, stanowi ważny krok w kierunku uniezależnienia kraju od Rosji, umożliwiając bezpośrednie połączenie z Zatoką Gdańską przez Zalew Wiślany. Dokończenie projektu toru wodnego przed portem w Elblągu będzie kolejnym etapem w realizacji tego ambitnego celu, zapewniając funkcjonalność i dostępność portu dla szerszego spektrum jednostek pływających.

Źródło: Materiały prasowe (Forsal.pl, RMF.FM)

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...