poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Władze Trójmiasta apelują o zezwolenie na odławianie dzików

Data:

- REKLAMA -

Prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni zwrócili się z apelem do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Czesława Siekierskiego, o zezwolenie na odławianie dzików, które coraz częściej stanowią problem w centrum miast oraz na osiedlach, zagrażając bezpieczeństwu mieszkańców. Od 2021 roku, w związku z ograniczeniem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF), wprowadzono zakaz ich odławiania, co znacznie ograniczyło możliwości samorządów w walce z rosnącą populacją tych zwierząt.

Wspólny front w obronie bezpieczeństwa mieszkańców

„Dziki nie uznają granic administracyjnych, dlatego jesteśmy tu wspólnie” – podkreślił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, na konferencji prasowej w towarzystwie władz Sopotu i Gdańska. Zgromadzeni urzędnicy podkreślają, że bezpieczeństwo mieszkańców musi być priorytetem i apelują o przegląd przepisów, które obecnie uniemożliwiają skuteczne działania przeciwko dzikom.

Narastający problem

W Trójmieście odnotowano liczne przypadki dzików przemieszczających się po ulicach miast, co niejednokrotnie prowadziło do niebezpiecznych sytuacji. W Gdyni doszło nawet do ataku dzika na kobietę, która z poważnymi obrażeniami musiała być hospitalizowana. Takie incydenty sprawiają, że mieszkańcy obawiają się wychodzenia z domu, zwłaszcza wieczorami i wcześnie rano.

Wzywanie do działania

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, wyraził zadowolenie z pozytywnej weryfikacji i dołączenia 8 nowych lokalizacji do systemu MPR, co jest istotnym krokiem w promowaniu turystyki rowerowej i ekologicznych form podróżowania. Działania te mają na celu nie tylko uatrakcyjnienie regionu dla rowerzystów, ale również zwiększenie świadomości na temat zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Rozwiązania i współpraca

Władze miast podkreślają konieczność współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych oraz kół łowieckich, które prowadzą odstrzały dzików. Jednocześnie wskazują na potrzebę edukacji mieszkańców w zakresie niewłaściwych praktyk, takich jak dokarmianie dzików, które przyciągają je do miast.

Planowane jest spotkanie z przedstawicielami RDLP i inspekcji weterynaryjnej, aby wypracować wspólne rozwiązania dotyczące ograniczenia populacji dzików w Trójmieście. Wśród proponowanych działań znajduje się również edukacja mieszkańców i współpraca z leśnictwem w zakresie ustawienia paśników w lasach, aby zachęcić zwierzęta do pozostawania w swoim naturalnym środowisku.

Apel do mieszkańców

Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska, apeluje do mieszkańców, aby nie dokarmiali dzików i zabezpieczali miejsca gromadzenia odpadów oraz kompostowniki, co może ograniczyć atrakcyjność miast dla tych zwierząt.

Źródło: Materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...