środa, 30 kwietnia, 2025
- REKLAMA -

Władze Trójmiasta apelują o zezwolenie na odławianie dzików

Data:

- REKLAMA -

Prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni zwrócili się z apelem do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Czesława Siekierskiego, o zezwolenie na odławianie dzików, które coraz częściej stanowią problem w centrum miast oraz na osiedlach, zagrażając bezpieczeństwu mieszkańców. Od 2021 roku, w związku z ograniczeniem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF), wprowadzono zakaz ich odławiania, co znacznie ograniczyło możliwości samorządów w walce z rosnącą populacją tych zwierząt.

Wspólny front w obronie bezpieczeństwa mieszkańców

„Dziki nie uznają granic administracyjnych, dlatego jesteśmy tu wspólnie” – podkreślił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, na konferencji prasowej w towarzystwie władz Sopotu i Gdańska. Zgromadzeni urzędnicy podkreślają, że bezpieczeństwo mieszkańców musi być priorytetem i apelują o przegląd przepisów, które obecnie uniemożliwiają skuteczne działania przeciwko dzikom.

Narastający problem

W Trójmieście odnotowano liczne przypadki dzików przemieszczających się po ulicach miast, co niejednokrotnie prowadziło do niebezpiecznych sytuacji. W Gdyni doszło nawet do ataku dzika na kobietę, która z poważnymi obrażeniami musiała być hospitalizowana. Takie incydenty sprawiają, że mieszkańcy obawiają się wychodzenia z domu, zwłaszcza wieczorami i wcześnie rano.

Wzywanie do działania

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, wyraził zadowolenie z pozytywnej weryfikacji i dołączenia 8 nowych lokalizacji do systemu MPR, co jest istotnym krokiem w promowaniu turystyki rowerowej i ekologicznych form podróżowania. Działania te mają na celu nie tylko uatrakcyjnienie regionu dla rowerzystów, ale również zwiększenie świadomości na temat zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Rozwiązania i współpraca

Władze miast podkreślają konieczność współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych oraz kół łowieckich, które prowadzą odstrzały dzików. Jednocześnie wskazują na potrzebę edukacji mieszkańców w zakresie niewłaściwych praktyk, takich jak dokarmianie dzików, które przyciągają je do miast.

Planowane jest spotkanie z przedstawicielami RDLP i inspekcji weterynaryjnej, aby wypracować wspólne rozwiązania dotyczące ograniczenia populacji dzików w Trójmieście. Wśród proponowanych działań znajduje się również edukacja mieszkańców i współpraca z leśnictwem w zakresie ustawienia paśników w lasach, aby zachęcić zwierzęta do pozostawania w swoim naturalnym środowisku.

Apel do mieszkańców

Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska, apeluje do mieszkańców, aby nie dokarmiali dzików i zabezpieczali miejsca gromadzenia odpadów oraz kompostowniki, co może ograniczyć atrakcyjność miast dla tych zwierząt.

Źródło: Materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

PSZOK-i pod lupą: samorządy apelują o ujednolicenie zasad funkcjonowania

W Polsce coraz częściej powraca temat konieczności reformy systemu...

Wakacyjna AktywAKCJA 2025: szansa na lato pełne wartościowych zajęć

Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego wiele samorządów,...

W Lublinie trwa Samorządowy Kongres Trójmorza

W Lublinie trwa Samorządowy Kongres Trójmorza. Tegoroczna edycja, podobnie...

Ponad siedmiu tysiącom aptek w Polsce grozi zamknięcie. Dlaczego tak się dzieje?

2/3 aptek w Polsce może zostać zamkniętych w wyniku...