wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Rozstrzygnięto konkurs palm w Lipnicy Murowanej

Data:

- REKLAMA -

W Lipnicy Murowanej, malowniczej miejscowości w Małopolsce, tradycja i nowoczesność splatają się w niezwykły sposób, co jest szczególnie widoczne podczas Niedzieli Palmowej. To właśnie wtedy odbywa się tu Konkurs Lipnickich Palm, który w tym roku świętował swoją 65. edycję.

Wydarzenie to, cieszące się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, przyciągnęło rekordową liczbę uczestników. Zgłoszono aż 64 prace o wysokości powyżej 3 metrów oraz 199 palm dziecięcych, co stanowi wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.

Palmą, która zwyciężyła w tym roku, była imponująca konstrukcja mierząca dokładnie 27 metrów i 43 centymetry, za którą odpowiada Andrzej Goryl. To nie pierwszy raz, kiedy Goryl zdobywa uznanie jury; w 2019 roku stworzył on palmę, która osiągnęła niemal 38 metrów wysokości. Tworzenie tak wysokich palm to efekt kilkutygodniowej pracy, wymagającej nie tylko umiejętności, ale i ogromnego zaangażowania.

Konkurs w Lipnicy Murowanej nie jest zwykłą rywalizacją. To przede wszystkim celebrowanie tradycji, która jest żywa w tym regionie od wieków. Stawianie palm na Rynku musi odbywać się zgodnie z tradycyjnymi metodami – bez użycia mechanicznych dźwigów. Jest to wyraz szacunku dla tradycji i umiejętności poprzednich pokoleń.

Niektóre z palm pozostają na Rynku aż do Wielkiego Tygodnia, stanowiąc niezwykłą atrakcję i przypomnienie o zbliżających się świętach. Inne trafiają do domów twórców, gdzie z wiklinowych witek wykonuje się krzyże. Te, w Wielki Piątek, są wbijane na polach i zawieszane na budynkach, co ma chronić przed nieszczęściem i chorobą.

Palmy lipnickie, oprócz imponujących rozmiarów, zachwycają bogactwem zdobień. Wykonane z wikliny, ozdobione są kolorową bibułą, wstążkami, a na ich wierzchołkach wiąże się „wiechę” – symbolizującą nowe życie i nadchodzącą wiosnę.

Organizowany od 1958 roku konkurs jest nie tylko okazją do rywalizacji, ale przede wszystkim do podtrzymania dawnych tradycji, które są cennym elementem kulturowym regionu. To wydarzenie podkreśla, jak ważne jest dla mieszkańców Lipnicy Murowanej i okolic pielęgnowanie dziedzictwa przodków, co stanowi istotny element lokalnej tożsamości.

Źródło: Radio RDN

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...