poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Sieradz stanie się centrum folkloru łódzkiego

Data:

- REKLAMA -

Sieradz stanie się sercem folkloru województwa łódzkiego, dzięki planowanej inwestycji, która ma na celu stworzenie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Inicjatywa, która jest owocem długofalowej pracy samorządu regionalnego, przewiduje utworzenie miejsca, w którym żywe będą tradycje ludowe i gdzie każdy będzie mógł zanurzyć się w bogactwo regionalnej kultury. Centrum, które z założenia ma kosztować około 67 milionów złotych, będzie zlokalizowane na ulicy Podzamcze w Sieradzu, na działce ofiarowanej przez magistrat miasta.

Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez marszałka województwa łódzkiego, Grzegorza Schreibera, który podkreśla wagę folkloru jako dziedzictwa kulturowego oraz jego potencjału w budowaniu przyszłości regionu na fundamencie tradycji i obrzędowości. Centrum ma stać się przestrzenią wspierającą i promującą ludzi zaangażowanych w pielęgnowanie tych wartości, tworząc platformę do dzielenia się wiedzą i inspiracją między pokoleniami.

Projekt architektoniczny Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego, który został wyłoniony w drodze przetargu, proponuje nowoczesne połączenie z elementami inspirowanymi ludowością. Na podstawie dokładnych analiz naukowych wyodrębniono cztery główne ośrodki regionalne, charakterystyczne dla województwa: łowicki, sieradzki, łęczycki oraz rawsko-opoczyński. Dla każdego z nich przewidziano oddzielną salę ekspozycyjną, co pozwoli na kompleksowe przedstawienie bogactwa kulturowego regionu.

Centrum ma oferować stałą ekspozycję w formie edukacyjnej ścieżki, prezentującej najistotniejsze aspekty kultury ludowej i folkloru regionu. Ekspozycja zostanie podzielona na sekcje, z których każda będzie oddawać ducha poszczególnych ośrodków regionalnych, zarówno poprzez aranżację, jak i kolorystykę nawiązującą do charakterystycznych strojów ludowych. Pomiędzy galeriami znajdą się przestrzenie multimedialne i ekspozycje opowiadające o wiejskich obrzędach, tworząc kompleksowy obraz tradycji ludowej województwa.

Budowa Centrum, która ma zostać zakończona w ciągu dwóch lat, będzie finansowana z budżetu samorządu województwa oraz z unijnych dotacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027. Inwestycja ta stanowi ważny krok w kierunku zachowania i promowania unikalnej kultury ludowej województwa łódzkiego, oferując zarówno mieszkańcom, jak i turystom wyjątkową przestrzeń do odkrywania i doceniania regionalnych tradycji.

Źródło: lodzkie.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...