wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

We Wrocławiu, w Muzeum Narodowym zobaczysz piękne pisanki, palmy wielkanocne oraz stroiki świąteczne!

Data:

- REKLAMA -

Muzeum Etnograficzne, będące oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu, serdecznie zaprasza na swoją coroczną wystawę wielkanocną, która będzie trwała do 6 kwietnia 2024 roku. Wydarzenie to stanowi niepowtarzalną okazję do podziwiania bogactwa tradycji i rzemiosła związanych z świętami wielkanocnymi.

W ramach wystawy będzie można podziwiać niezwykłe eksponaty, takie jak pisanki zdobione różnymi technikami, w tym tradycyjnymi metodami batikowymi, rytowniczymi oraz aplikacyjnymi. Na uwagę zasługują również palmy wielkanocne, ceramiczne baranki, drewniane ptaki oraz świąteczne stroiki, które stanowią nieodłączny element wiosennego krajobrazu.

Nie zabraknie również elementów folkloru, takich jak kukły Marzanny czy spektakularne pająki, które kiedyś ozdabiały wiejskie izby w całym kraju. Dodatkową atrakcją będzie unikatowe nagranie filmowe z lat 60. XX wieku, ukazujące wiosenne obrzędy na Dolnym Śląsku. To niezwykłe źródło dokumentujące tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Warto także wspomnieć o tradycyjnym kiermaszu wielkanocnym, który jest już za nami i który odbył się 23 marca, czyli w sobotę przed Niedzielą Palmową. To była doskonała okazja do zakupu wyjątkowych ozdób i wyrobów regionalnych, które dostępne były na stoiskach wystawców.

Kuratorka wystawy, Agnieszka Szepetiuk-Barańska, podkreśla, że coroczne wystawy wielkanocne w Muzeum Etnograficznym stanowią nie tylko atrakcję turystyczną, ale także ważne doświadczenie badawcze i antropologiczne. Przez blisko sześćdziesiąt lat pozwalają one obserwować ewolucję i zmiany w sztuce tworzenia wielkanocnych ozdób oraz śledzić artystyczne trendy związane z tym okresem roku.

Zapraszamy więc wszystkich miłośników tradycji i kultury do odwiedzenia Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu i zanurzenia się w bogactwie wielkanocnych obyczajów i rzemiosła ludowego. Bilety wstępu są dostępne w cenach od 8 do 10 złotych, co czyni tę wystawę dostępną dla każdego. Nie przegap okazji na niezapomnianą podróż przez świąteczne tradycje Polski!

Źródło: https://mnwr.pl/pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...