piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Wyremontowano Stary Rynek w Łodzi

Data:

- REKLAMA -

Stary Rynek w Łodzi, serce miasta o bogatej historii przemysłowej, po długotrwałym remoncie został ponownie otwarty dla mieszkańców i turystów. Zmodernizowany za blisko 10 milionów złotych, plac zyskał nowe oblicze, stając się przyjazną przestrzenią pełną zieleni, z nową nawierzchnią, dwoma podświetlanymi fontannami oraz przestrzenią targową.

Rekonstrukcja Starego Rynku przyniosła zmiany, które diametralnie odmieniły jego wygląd. Betonowe pustkowie ustąpiło miejsca setkom drzew i krzewów oraz eleganckiej kostce brukowej z fontannami, tworząc przyjemne miejsce na targi rękodzieła i spotkania. Dodatkowo, odnowiony rynek oferuje 14 wiat handlowych przykrytych membraną, przyczyniając się do ożywienia lokalnego handlu.

Z okazji otwarcia zorganizowano dziś szereg atrakcji artystycznych, w tym warsztaty przystrajania koszyków wielkanocnych, pokazy baniek mydlanych oraz muzykę na żywo, a także potańcówkę w Parku Staromiejskim, lokalnie zwanym Parkiem Śledzia. Nie zabrakło również degustacji lokalnych specjałów, takich jak śledzie kiszone i tłuste, nawiązujących do tradycji handlu rybnego na tym terenie.

Wyjątkowym dodatkiem do wydarzenia była możliwość dotarcia na Stary Rynek zabytkowym tramwajem, co umożliwiło mieszkańcom i gościom miasta doświadczenie łódzkiej historii w niezwykły sposób.

Modernizacja Starego Rynku nie tylko przyczyniła się do poprawy estetyki i funkcjonalności przestrzeni miejskiej, ale również odkryła przed historykami i archeologami cenne znaleziska. Podczas prac rekonstrukcyjnych natrafiono na pozostałości dawnej studni publicznej, znanej dotychczas tylko ze zdjęć, resztki pieca z XVII wieku oraz szczątki murów zniszczonej zabudowy. Ponadto, odkopano ponad 1000 przedmiotów związanych głównie z handlem, w tym ołowiane plomby, łuski, sztućce, ceramikę, szkło, biżuterię i guziki, co świadczy o ważnej roli tego miejsca w historii miasta.

Źródło: Lodz.pl/RMF.FM

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...