poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Olsztyn – lider w wykorzystaniu unijnych funduszy

Data:

- REKLAMA -

Olsztyn, stolica regionu Warmii i Mazur, został uhonorowany prestiżowym tytułem „Mistrza Unijnych Środków”, co stanowi potwierdzenie skuteczności i efektywności działań podejmowanych przez lokalne władze w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania środków pochodzących z Unii Europejskiej. Wyróżnienie to zostało przyznane podczas uroczystej gali projektu „Samorządy Rzeczpospolitej. 20 lat Polski w Unii Europejskiej”, która odbyła się w Warszawie i zgromadziła przedstawicieli samorządów z całego kraju.

Przez ostatnie dwie dekady, od momentu przystąpienia Polski do struktur unijnych, krajobraz polskich miast, gmin, powiatów i regionów przeszedł znaczącą transformację. Jak zauważa Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, były to lata dynamicznego wzrostu gospodarczego i intensywnych przemian, które odmieniły oblicze polskiej lokalności. To właśnie samorządy odegrały kluczową rolę w tym procesie, wykorzystując europejskie fundusze na realizację szeregu projektów infrastrukturalnych i społecznych, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców.

W przypadku Olsztyna, skuteczność w pozyskiwaniu środków unijnych została szczególnie doceniona przez dziennik „Rzeczpospolita”, który rozdawał nagrody. Miasto to, pod kierownictwem prezydenta Piotra Grzymowicza, przoduje w rankingu efektywności wykorzystania funduszy UE wśród miast powyżej 50 tys. mieszkańców. Jak podkreśla sam Grzymowicz, sukces ten jest wynikiem pracy wielu ludzi – zarówno urzędników odpowiedzialnych za przygotowanie i realizację projektów, jak i mieszkańców miasta.

W ciągu minionych dwudziestu lat, Olsztyn zrealizował ponad 120 projektów z unijnym dofinansowaniem, na łączną kwotę przekraczającą cztery miliardy złotych, z czego wsparcie bezpośrednio z UE wyniosło ponad dwa miliardy złotych. Inwestycje te obejmowały szeroki zakres działań, od modernizacji infrastruktury miejskiej, poprzez rozwój transportu publicznego, aż po projekty edukacyjne i kulturalne.

Przykład Olsztyna doskonale ilustruje, jak strategiczne i przemyślane wykorzystanie środków europejskich może przyczynić się do rozwoju lokalnych społeczności i podniesienia standardu życia ich mieszkańców. Stanowi to także inspirację dla innych samorządów, pokazując, że dzięki determinacji i skutecznemu planowaniu możliwe jest osiągnięcie znaczących sukcesów w sferze gospodarczej i społecznej.

Źródło: Olsztyn.eu/Olsztyn.com.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...