wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Odbudowa cyfrowego serca Olsztyna: walka z konsekwencjami cyberataku

Data:

- REKLAMA -

W czerwcu 2023 roku Olsztyn stanął w obliczu bezprecedensowego wyzwania. Cyberatak na serwery Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu (ZDZiT) sparaliżował kluczowe miejskie systemy, w tym olsztyńską kartę miejską. Miesiące upływały, a skutki tego wydarzenia wciąż dawały o sobie znać, pomimo intensywnych prac naprawczych.

Dyrektor ZDZiT, Marcin Szwarc, podczas sesji rady miasta przyznał, że pomimo postępów, pełna funkcjonalność portalu związanego z olsztyńską kartą miejską jeszcze nie została przywrócona. Ten stan rzeczy podkreśla trudności związane z odbudową po cyberataku, jak również znaczenie cyberbezpieczeństwa na poziomie lokalnym i globalnym.

Atak nie był odosobnionym przypadkiem. Podobne incydenty miały miejsce w Hiszpanii i Portugalii, co sugeruje, że miasta na całym świecie muszą stawiać czoła rosnącej zagrożeni cyberatakami. W obliczu tego wyzwania, Marcin Szwarc zapewnił, że inne kluczowe systemy miejskie, takie jak sygnalizacja świetlna i monitoring, działają bez zakłóceń, dzięki szybkiej reakcji i tymczasowym rozwiązaniom.

Wprowadzane zmiany w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa pokazują, że problem jest traktowany z należytą powagą na najwyższych szczeblach rządowych. Nowe obowiązki mają za zadanie wzmocnić ochronę przed podobnymi incydentami w przyszłości, co jest kluczowe w erze cyfrowej, gdzie większość usług miejskich jest zależna od systemów informatycznych.

Interesujące jest to, że do ZDZiT dotarł email zawierający podejrzany link, który mógłby pozwolić na przejęcie kontroli nad kolejnymi systemami. Dzięki czujności pracowników, zagrożenie to zostało zażegnane. Ta sytuacja podkreśla znaczenie ciągłej edukacji i świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród pracowników sektora publicznego i prywatnego.

Na usunięcie skutków awarii, miasto otrzymało 3 mln zł dotacji rządowej, co pozwoliło na wdrożenie niezbędnych poprawek technicznych. Mimo to, pełna odbudowa systemów po ataku jest procesem długotrwałym i złożonym, co ponownie podkreśla wagę inwestycji w cyberbezpieczeństwo.

Przypadek Olsztyna jest przestrogą dla miast na całym świecie, pokazując, jak cyberatak może zakłócić codzienne życie i usługi publiczne. Jednocześnie, jest to przypomnienie o nieustającej potrzebie rozwijania i wdrażania strategii cyberbezpieczeństwa, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania miast w obliczu cyfrowych zagrożeń.

Źródło: Portalsamorzadowy.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...