piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Ile końcem marca kosztowały warzywa oraz owoce na targach oraz w supermarketach?

Data:

- REKLAMA -

Ceny żywności, w tym owoców i warzyw cały czas się zmieniają. Są to produkty, dzięki którym spożywanie ich w nawet dużej ilości, ze względu na małą kaloryczność w 100 gramach, zachowamy zdrowie oraz możliwe też, że szczupłą sylwetkę. Prezentujemy ceny warzyw i owoców, na moment końca marca.

Analizując notowania cen na rynek hurtowy Bronisze (Bronisze to największy w Europie Środkowo-Wschodniej rynek hurtowy owoców, warzyw i kwiatów) oraz dane ze wskazanych Ośrodków Doradztwa Rolniczego, możemy zauważyć pewne tendencje cenowe. Na przykład, pod koniec marca ceny ziemniaków na targowiskach wynosiły od 2 do 4 zł za kilogram, jednak w marketach, cena za kilogram ziemniaków mogła sięgać nawet 5 zł. Natomiast cena za kilogram buraków ćwikłowych oscyluje między 0,75 a 1,20 zł, a cebuli białej – pomiędzy 1,50 a 2,15 zł. Z kolei kapusta biała waha się w granicach od 1 do 1,30 zł za kilogram, podczas gdy marchew kosztuje od 1,85 do 2,75 zł za kilogram.

Należy pamiętać, że w ostatnich latach warunki pogodowe miały wpływ na wielkość zbiorów warzyw. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, zbiory warzyw gruntowych w 2023 roku wyniosły około 3,8 miliona ton, co oznacza spadek o 3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Podobnie niższe były również zbiory warzyw pod osłonami, które spadły o 8%.

Wraz z przywróceniem podatku VAT na żywność od kwietnia 2024 roku, istnieje ryzyko, że ceny warzyw mogą wzrosnąć. O ile obecnie obserwujemy tendencję spadkową cen, to powrót VAT-u może odwrócić tę tendencję i wpłynąć na wyższe koszty zakupu warzyw.

Jednakże, zanim podejmiemy decyzję o zakupach, warto zwrócić uwagę na lokalne różnice cenowe. Na przykład, w województwie kujawsko-pomorskim ziemniaki można kupić za 2,50-3 zł za kilogram, podczas gdy w Małopolsce ceny mogą się różnić. Także warto pamiętać, że ceny na targowiskach mogą być bardziej konkurencyjne niż w supermarketach.

Źródło: https://poranny.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...