poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Powstało w Łodzi Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych w szpitalu Matki Polki. To pierwsze takie miejsce w Polsce!

Data:

- REKLAMA -

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi narodziła się nowa nadzieja dla kobiet ciężarnych walczących z nowotworami. To pierwsze w Polsce Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych stanowi przełom w medycznym wsparciu dla tych pacjentek, łącząc w sobie bezpieczeństwo dla matki i płodu.

Nowa Droga w Leczeniu: Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych

Tradycyjne centra onkologiczne rzadko łączą się z oddziałami położniczymi z powodu ryzyka dla ciężarnych kobiet. Radioterapia czy chemioterapia, chociaż skuteczne w walce z nowotworami, mogą stanowić zagrożenie dla płodu. Dlatego powstało Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Kierująca Kliniką Onkologii ICZMP, Ewa Kalinka, podkreśla, że celem centrum jest zapewnienie kobietom w ciąży bezpieczeństwa zarówno dla nich, jak i dla ich nienarodzonych dzieci.

Bezpieczna Opieka: Zintegrowane Działania Specjalistów

W centrum zapewniana jest kompleksowa opieka obejmująca nie tylko chirurgów i onkologów, ale również położników, neonatologów, genetyków, psychologów i innych specjalistów. Współpraca specjalistów pozwala na monitorowanie stanu ciąży i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dla płodu podczas leczenia onkologicznego.

Inwestycje w Nowoczesną Infrastrukturę

ICZMP zmodernizował sale chorych, wyposażając je w nowoczesną salę chemioterapii jednodniowej oraz sprzęt diagnostyczny. Dodatkowo, placówka została wyposażona w pocztę pneumatyczną, co znacznie skraca czas transportu krwi do badań laboratoryjnych i dostawę leków z apteki.

Odpowiedź na Rzadkie Wyzwania

Choroby nowotworowe u kobiet ciężarnych są rzadkością, ale brak specjalistycznych placówek zdolnych zapewnić im odpowiednią opiekę stanowi istotne wyzwanie. Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych w ICZMP ma na celu zaspokojenie tej potrzeby, oferując wszechstronną pomoc dla pacjentek potrzebujących specjalistycznej opieki medycznej.

Perspektywa Przyszłości

Klinika Onkologii ICZMP leczy kilkanaście pacjentek rocznie, z aktualnie dwiema ciężarnymi mamami pod opieką. Działania podejmowane przez centrum wskazują na nowy kierunek w opiece medycznej, łączący bezpieczeństwo dla matki i dziecka, oraz otwierający nowe perspektywy w leczeniu chorób nowotworowych u kobiet w ciąży.

Źródło: https://lodz.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...