wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

W Bydgoszczy zapowiada się mała ekologiczna rewolucja. Posadzonych będzie tysiące drzew oraz krzewów

Data:

- REKLAMA -

W sercu Bydgoszczy rozkwita rewolucja zieleni. Tysiące drzew i krzewów budują nową przyszłość miasta, ubogacając jego krajobraz i poprawiając jakość życia mieszkańców. Od ul. Gdańskiej po Leszczyńskiego, zazielenione aleje stają się nie tylko estetycznym atutem miasta, lecz także oazą dla lokalnej fauny i flory.

Wizja ta jest rezultatem zaangażowania społeczności lokalnej i władz miejskich. Rafał Bruski, Prezydent Miasta, podkreśla fundamentalną zmianę podejścia do zieleni miejskiej. Inwestycje w nowe nasadzenia idą w parze z ochroną istniejących obszarów zielonych, co stanowi odpowiedź na głosy mieszkańców i ekspertów.

Centralnym punktem tej rewolucji są Bydgoskie Standardy Zieleni, owoc długotrwałych konsultacji i współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz ekspertami. W ciągu prawie dwóch lat praca nad nimi przyniosła konkretne efekty: wzrost liczby nasadzeń, rewitalizację parków i skwerów oraz określenie nowych standardów dla inwestorów.

Jednym z najbardziej widowiskowych efektów są sprowadzone z różnych stron kraju i świata gatunki drzew i krzewów. Od lipy holenderskiej po glediczję trójcierniową, od klonu czerwonego po ambrowiec amerykański – różnorodność ta nie tylko ozdabia miasto, ale także wspiera lokalny ekosystem.

Program „Zielone Bartodzieje” przybliża Bydgoszcz do przyrody poprzez nasadzenia przy ulicach i skwerach. Nie tylko estetyka jest tu kluczowa – rosnące drzewa i krzewy filtrują zanieczyszczenia, tworząc zdrowsze środowisko dla mieszkańców. Ponadto, sadzenie drzew wzdłuż ulic stwarza naturalny cień, zapewniając ochłodę w gorące dni.

Inicjatywa „Drzewo Przyjaciel Bydgoszczy” angażuje najmłodszych mieszkańców w troskę o zieleń miejską. Dzieci nie tylko uczą się o ekologii, ale także aktywnie uczestniczą w opiece nad drzewami, co buduje więź z przyrodą i kształtuje proekologiczne postawy.

Nasady nie ograniczają się jedynie do obszarów miejskich – parki miejskie również zyskują nowe życie dzięki różnorodnym gatunkom drzew i krzewów. Park Wolności staje się bogatszy o sosny, cisy, klony i wiele innych, tworząc naturalną przestrzeń do odpoczynku i rekreacji.

Owoce tej rewolucji nie ograniczają się jedynie do estetyki. Nowe drzewa i krzewy zapewniają schronienie dla ptaków i owadów, w tym pszczół miodnych, wspierając lokalny ekosystem i ożywiając miejską przestrzeń.

Bydgoszcz, otulona zielenią, staje się nie tylko miastem, ale prawdziwym rajem dla przyrody i jej mieszkańców. Poprzez zaangażowanie społeczności, troskę władz miejskich i inwestycje w zieleń, miasto kroczy w stronę zrównoważonej przyszłości, gdzie natura i człowiek współistnieją w harmonii.

Źródło: https://www.bydgoszcz.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...