wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Co robi Kraków, by być bardziej ekologicznym miastem?

Data:

- REKLAMA -

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie wkracza na nowy etap zrównoważonego gospodarowania odpadami, otwierając Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych, jedno z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Europie. Ta innowacyjna instalacja, zlokalizowana na terenie Kombinatu Huty ArcelorMittal Poland SA, ma za zadanie przetworzyć aż 20 tysięcy ton worków foliowych rocznie, stanowiąc znaczący krok w kierunku redukcji ilości odpadów i promowania ekologii w mieście.

Zakład recyklingu tworzyw sztucznych stanowi pierwszy etap kompleksu Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie, który obejmuje obszar prawie 7 hektarów. Koszt całej inwestycji, szacowany na 245 milionów PLN, odzwierciedla zaangażowanie miasta w tworzenie nowoczesnej infrastruktury odpadowej, przynoszącej korzyści dla środowiska i społeczności lokalnej.

Dyrektor eksploatacyjny Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, Marian Kabaciński, podkreśla, że Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych to unikatowa instalacja w skali Europy. Jej innowacyjność sprawia, że jest to jeden z pierwszych projektów tego typu na kontynencie. Projekt ten wpisuje się w założone przez Unię Europejską dyrektywy dotyczące recyklingu odpadów, które nakładają na kraje członkowskie obowiązek osiągnięcia określonych wskaźników recyklingu w przyszłości.

Marian Kabaciński wyjaśnia, że wskaźniki odzysku recyklingu, które zostały ustalone na poziomie europejskim, są niemożliwe do osiągnięcia bez nowoczesnej infrastruktury, takiej jak Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych. Kraków, podobnie jak inne miasta w Europie, musi poddać recyklingowi coraz większą część odpadów, aby spełnić wymagania dotyczące ochrony środowiska. Wprowadzenie nowego Centrum Recyklingu jest więc nie tylko krokiem naprzód dla Krakowa, ale także dla Europy, w dążeniu do bardziej zrównoważonej przyszłości.

Otwarcie Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych w Krakowie to wydarzenie o globalnym znaczeniu, stanowiące wyraz zaangażowania miasta w walkę z problemem odpadów. Inwestycja ta nie tylko wspiera cele ekologiczne, ale także stwarza nowe możliwości rozwoju i innowacji w obszarze gospodarki odpadami. Kraków pokazuje, że zdecydowane działania lokalne mogą mieć pozytywny wpływ na globalne wyzwania środowiskowe.

Źródło: http://www.mosir.siemianowice.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...